Megkövesedett dinoszaurusz ürülék és hányás megvizsgálásával keresik a tudósok arra a kérdésre a választ, hogy mindennek köszönhető az ősi lények 30 millió év alatti felemelkedése.
Lengyelországból származó megkövesedett ürülék- és hányásminták segítségével a tudósok rekonstruálták, hogyan uralták a dinoszauruszok évmilliókkal ezelőtt a Földet. A kutatók még nem jöttek rá, hogy a dinoszauruszok 30 millió év alatt bekövetkezett felemelkedése a szerencsének, az éghajlatnak vagy valamilyen más kombinációnak köszönhető. Viszont azt meg tudták állapítani, hogy:
Nem azonnal történt
– mondta a tanulmány társszerzője, Martin Qvarnström, az Uppsalai Egyetem munkatársa.
A Nature című folyóiratban szerdán megjelent új tanulmányban több száz dinó ürülékét elemezték, hogy megtudják, ki evett kit meg 200 millió évvel ezelőtt.
Qvarnström szerint az első dinoszauruszok mindent megettek, amit csak tudtak, beleértve a rovarokat, halakat és növényeket is. Amikor az éghajlati viszonyok megváltozásához gyorsan tudtak alkalmazkodni. Egyes növényevő dinoszauruszok például többféle zöldfajtát ettek, amikor a nedvesebb körülmények új növényfajokat hoztak létre.
Mivel a tanulmány elkészítéséhez csak lengyel fosszíliákat tudtak felhasználni, Qvarnström elmondta, hogy szeretné megtudni, hogy elképzeléseik megállják-e a helyüket a világ többi táján vizsgált fosszíliákkal szemben.
Emma Dunne, az Erlangen-Nürnbergi Egyetem paleobiológusa szerint nem ritka, hogy a tudósok ősi ürüléket vizsgálnak, hogy megértsék a múlt élőlényeit. A megkövesedett ürülék azonban hasonlíthat pacákra vagy kődarabokra, és nem mindig az azt termelő állat fosszíliáinak közelében található. Ami megnehezíti a tudósok számára, hogy megtudják, honnan származik – írja az AP.