Index Vakbarát Hírportál

Nyugodtan rettegjen, jót tesz az immunrendszerének!

2024. december 8., vasárnap 14:48

Egy jó jumpscare felér egy jeges fürdővel. A szervezetben a stressz hatására csökken a gyulladás, mivel az immunrendszert aktiválja az ijesztgetés. Mindez egy szokatlan kísérletnek köszönhetően derült ki.

Jó hatással volt egy kísértetjárta ház meglátogatása azoknak az önkénteseknek az egészségére, akik részt vettek a dán Aarhus Egyetem kutatásában. 

A vizsgálatban részt vevők 50 perces látogatást tettek a házban, ahol gonosz bohócok, zombik és malacálarcos, motoros fűrészes hentesek támadtak rájuk. A kutatók szerint az izgalmak hatásai a hideg fürdőhöz hasonlóan aktiválják az immunrendszert. 

Az önkéntesek közül 22-nek alacsony szintű gyulladás volt kimutatható a véréből. Felüknél az ijesztgetés után három nappal a gyulladásos markerek szintjének csökkenése volt mérhető, másik felüknél normális szintre álltak be a mutatók.

A látogatók között volt 91 olyan, akinél nem volt gyulladásra utaló jel, de az immunrendszer reakciója itt is kimutatható volt.

A rettegés a futáshoz hasonlóan adrenalin és endorfinok felszabadulásával járó tevékenység. A rekreációs jellegű, szórakoztató félelem szervezetre gyakorolt hatásáról azonban alig tudunk valamit – a dán kutatók ezt a hézagot igyekeztek kitölteni.

A korábbi kutatásokkal egybehangzóan úgy tűnik, hogy strukturális kapcsolat van a mentális állapot és a gyulladás között

– mutatott rá Marie Louise Bønnelykke-Behrndtz klinikai kutató. „A szorongás a gyengébb, tartós gyulladáshoz köthető, a félelem ugyanakkor a gyulladás tetőzésével és megoldódásával függ össze” – tette hozzá.

Kísérletjárta ház

Az ijesztgetés során a résztvevők kilences skálán átlagosan 5,4-re értékelték a félelemérzetüket. Az átlagos szívverés percenként 112 volt. Mindez közepestől erősig terjedő rettegést jelez, közel egy órán keresztül.

Az egészséges csoportban az elemzés úgy találta, hogy csökkent bizonyos immunsejtek, a limfociták, monociták, illetve az eozinofil és bazofil granulociták száma. A gyulladásos csoportnál csak a limfociták és monociták száma csökkent. Az eredmények alapján a szórakoztatásból előidézett félelem új egyensúlyi állapotot állított be az immunsejteknél.

Rágcsálókon végzett kísérletekből tudható, hogy a stressz az adrenalinhormonon keresztül hat az immunrendszerre. Ilyen stressz a „üss vagy fuss” reakció, amikor a szervezet a várható traumára és fertőzésveszélyre készülve mozgósítja az immunrendszert.

Az embereknél ugyanilyen szimpatikus idegrendszeri reakciót vált ki a nagyon hideg vízben úszkálás. Hogy a félelem ugyanezt a mechanizmust aktiválja, egyelőre nem igazolták, de világos, hogy hasonlóan hatott az immunrendszerre.

(Science Alert)

Rovatok