Mintegy 150 éve mérik különböző országok kutatói világszinten a hőmérsékletet, azonban úgy fest 2024 a valaha volt legmelegebb esztendő az elmúlt másfél évszázadban. Az idei év áradásai, heves viharai, erdőtüzei és szárazsága számos kihívás elé állította az emberiséget, és úgy fest, ezeknek nem szakad vége.
Az Európai Unió Copernicus Climate Change Service januártól novemberig tartó adatai alapján most már biztosra vehető, hogy 2024 lesz az eddigi legmelegebb év, és az első, amikor a globális átlaghőmérséklet meghaladja az 1850-1900 közötti iparosodás előtti időszak 1,5 Celsius-fokát.
Ennek alapján egy elég komoly mintázat kezd kialakulni, tekintve hogy a korábbi rekordtartó 2023 volt, 2025 elején pedig feltehetően szintén marad a kiugró hőmérséklet, bár arra van némi esély, hogy végeredményben alacsonyabb legyen, mint az idei év.
A Reuters beszámolója alapján a tudósok meggyőződése, hogy az idei év sorozatos természeti csapásainak kiugró száma többek közt ember okozta hatásoknak köszönhető. Csupán 2024-ben durva aszály pusztított Olaszország és Dél-Afrika egyes területein, heves áradások jellemezték Nepált, Szudánt és Európát, a hőhullámok több ezer életet követeltek Mexikóban, Maliban és Szaúd-Arábiában továbbá pusztító ciklonok söpörtek végig az Egyesült Államokon és a Fülöp-szigeteken.
Még mindig rekordmagasságú szinten vagyunk a globális hőmérsékletet tekintve, és ez valószínűleg a következő néhány hónapban nem változik
– fogalmazott a Copernicus klímakutatója, Julien Nicolas.
Bár sok ország ígéretet tett arra nemzetközi szinten, hogy csökkenti szén-dioxid kibocsájtását, ami az egyik legjelentősebb okozója a szélsőséges környezeti viszonyoknak, idén rekord született CO2 kibocsájtásból is.
A szakemberek szerint a távolabbi jövőben némi lehűlés várható, ugyanis az eddig El Nino néven emlegetett tengerfelszíni hőmérséklet növekedés megállt és helyét hamarosan a La Nina veszi át, ami a vízfelszín lehűlését jelenti majd. Ennek köszönhetően 2025 feltehetően hidegebb lesz világszinten, mint 2024, azonban ez csupán átmeneti állapot, ami nem ad megoldást arra, hogy a következő években újabb természeti csapások várhatóak, amennyiben az emberiség nem próbál gátat szabni ennek.
Bár 2025 valamivel hűvösebb lehet 2024-nél, ha a La Nina kialakul, ez nem azt jelenti, hogy a hőmérséklet biztonságos vagy normális lesz
– fogalmazott Friederike Otto, az Imperial College London vezető oktatója.
Hozzátette:
Továbbra is magas lesz a hőmérséklet, ami veszélyes hőhullámokat, szárazságot, erdőtüzeket és trópusi ciklonokat eredményez majd.