Egy friss tanulmányban tették közzé tudósok, hogy sikerült felfedezniük egy hatalmas méretűre duzzadt fekete lyukat, ami még a világegyetem korai szakaszából származhat. Brutális mérete tette lehetővé az észlelést, ami után a kutatók azt a kérdést is feltették, hogy valójában jól gondolkoztak-e korábban a fekete lyukak keletkezéséről.
Úgy tűnik, hogy egy most felfedezett fekete lyuk a környező galaxis tömegének akkora részét nyelte le, hogy alvó állapotba került – erről beszéltek tudósok a The Independent cikke szerint.
A fekete lyuk tömege nagyjából 400 milliószor nagyobb, mint a Napé. A hatalmas mérete lehetővé teszi, hogy gazdagalaxisának túlnyomó részét, mintegy 40 százalékát teszi ki, miközben ez a szám jellemzően 0,1 százalék szokott lenni.
Bár alvó állapotban van ez a fekete lyuk, óriási mérete lehetővé tette számunkra, hogy észlelni tudjuk – mondta Ignas Juodzbalis, a tudományos felfedezés vezető szerzője, a cambridge-i Kavli Kozmológiai Intézet munkatársa. Hozzátette, szunnyadó állapota azt is lehetővé tette számukra, hogy a gazdagalaxisról is információkhoz jussanak. Ezek alapján arra jutottak, hogy a fekete lyuk a kozmosz korai szakaszában alakulhatott ki, amikor a világegyetem „mindössze 800 millió éves volt”.
Az eredményeket publikáló tanulmányban a tudósok arról is értekeznek, hogy talán tévedtek a fekete lyukak kialakulását illetően, korábban ugyanis nem gondolták azt, hogy a világegyetem ilyen korai szakaszából származó fekete lyuk ilyen méretűre duzzadhat.
Hatalmas mérete ellenére úgy tűnik a fekete lyuk jóllakott, talán még kajakóma is jelentkezett nála. A körülötte lévő galaxisnak elméleti határának már csak egy százalékát nyeli el.