Az alvás minőségének javítása potenciális megelőzés lehet a pusztító betegség esetében.
Biztató eredményt hozott a Washingtoni Egyetem kutatása, amely azt vizsgálta, miként hat egy alvászavar kezelésére használt gyógyszer az Alzheimer-kórra jellemző fehérjék felhalmozódására – írja a Science Alert.
Az Alzheimer-kór egy szellemi és fizikai leépüléssel járó jelenleg gyógyíthatatlan betegség, amelynek során az úgynevezett béta-amiloid és tau fehérjék csomókat és lerakódásokat képeznek, elpusztítva az agysejteket. Ezek a fehérjék az egészséges agyban is jelen vannak, és alvás közben a test maga takarítja el őket az agyi folyadékból – ezért jelentik az egyik fontos kutatási irányt a betegség korai tünetei közé tartozó alvászavarok.
A 2023-ban közölt kutatásban a tudósok 38 önkéntesen tesztelték a suvorexant nevű gyógyszer hatását. A 45 és 65 év közötti résztvevőknél nem állapítottak meg sem demenciára utaló kognitív tüneteket, sem alvászavart. A vizsgálatban, amelyet egy alvásklinikán végeztek, az alanyok mindössze két alkalommal kaptak a gyógyszerből, az agyi-gerincvelői folyadékból azonban – szemben a placebót kapó csoporttal – kimutatható volt a béta-amiloid szintjének 10-20 százalékos csökkenése.
A képet árnyalja, hogy a tau fehérjék szintje ugyancsak csökkent, azonban nem mindegyik formájuk esetében – a tau fehérjék mennyisége emellett a gyógyszer használatát követő 24 órán belül visszaállt.
Suvorexant hatóanyagú gyógyszer jelenleg nincs Magyarországon forgalomban. A kutatók szerint a kisebb mintán elért eredmény nagyon korai és nem indokolja, hogy bárki ezt a gyógyszert szedje Alzheimer-kór megelőzése céljából.
Altatók hosszabb távú használata egyébként nem javasolt, mivel függőséget okozhat és nem garantálja a jó minőségű alvást, ami végeredményben kontraproduktív lehet.