Index Vakbarát Hírportál

A Meta megszünteti saját MI-profiljait, de a chatbotok maradnak

2025. január 4., szombat 20:09

Nem mindig sült el jól a felhasználók és a karakterek közötti kommunikáció – ezzel indokolta a Meta, hogy miért törli az általuk legalább egy éve asszisztensként létrehozott mesterséges intelligencia Facebook- és Instagram-profilokat.

A vállalat először 2023 szeptemberében vezette be ezeket a mesterséges intelligenciával működő profilokat, szám szerint 28-at hoztak létre, de 2024 nyarára a legtöbbjüket megsemmisítették. Néhány karakter azonban megmaradt, és újra elkezdtek érdeklődni irántuk az emberek, miután a Meta vezetője, Connor Hayes a múlt hét végén elmondta a Financial Timesnak, hogy a vállalat további, immár a felhasználók által létrehozott új AI-karakterprofilok bevezetését tervezi.

„Arra számítunk, hogy ezek az AI-k idővel ténylegesen megjelennek a platformjainkon, nagyjából ugyanúgy, mint a fiókok” – nyilatkozta Hayes. Az automatizált fiókok mesterséges intelligencia által generált képeket tettek közzé az Instagramon, és válaszoltak az emberi felhasználók üzeneteire a Messengeren. A fiatalok részéről így még nagyobb érdeklődést várnak a robotokkal történő aktivitásokban.

A felhasználók a felfedezett régi MI-profilokat illetően megjegyezték, hogy nem lehet blokkolni, a Meta szóvivője, Liz Sweeney elismerte, hogy ez valóban hiba volt. A The Guardiannak azt is elmondta, hogy ezeket a fiókokat emberek kezelték, és ez egy 2023-as mesterségesintelligencia-kísérlet részét képezte. 

A kifogásolt esetek között megemlítették az MI-profilok közé tartozó Livet, aki két gyerek büszke fekete igazmondó édesanyja, de mikor a felhasználók megkérdezték, kik hozták létre, kiderült, hogy az összes fejlesztő fehér férfi volt.  Ez „a személyazonosságomat tekintve elég kirívó mulasztás” – írta Liv a The Washington Post rovatvezetőjének, Karen Attiah-nak a kérdésére válaszolva.

A Meta ugyan törölte az első generációs mesterségesintelligencia-profilokat közösségi felületeiről – pénteken az utolsókat is –, de saját asszisztensükként a felhasználók továbbra is létrehozhatják MI-chatbotjukat, bár feltüntetik, hogy a válaszok olykor pontatlanok lehetnek.

Beszélgethetnek így például a „legjobb baráttal”, a „magántanárral”, az „asztrológussal”, a „párkapcsolati trénerrel” és a „terapeutával”. A The Guardian ugyanakkor megjegyzi, azt nem tudni, a vállalat moderálja-e, hogy ne sértse meg a csevegő az irányelveket, illetve hogy ki vállal felelősséget az adott válaszokért. 

Az Egyesült Államok törvényei megvédik a közösségi hálózatok készítőit a jogi felelősségtől a felhasználók által közzétett tartalmakért – teszi hozzá a lap. 

Rovatok