A Facebook és a Meta alapítója, Mark Zuckerberg pár napja jelentette be, hogy eltörlik a tartalommoderálást abban a formában, ahogyan eddig működött. A lépés a jelek szerint sok felhasználónak nem nyerte el a tetszését, ugyanis sokan már a fiókjuk törlését is megfontolták a Google adatai szerint, jónéhányan pedig elkezdtek más alternatíva után nézni a Meta platformjai helyett.
Mint megírtuk, a Facebookot és más platformokat (Instagram, Threads, WhatsApp) is működtető Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg kedd reggel egy videót tett közzé, amelyben beszámolt arról, milyen változások lépnek hatályba a cég életében az elkövetkezendő időszakban.
Ahogy Zuckerberg kiemelte, a jövőben megszüntetik a Meta tényellenőrzési programját, és szeretnék elősegíteni a szabad véleménynyilvánítást a vállalat összes platformján, köztük a Facebookon és az Instagramon. Az ügyről – korábbi, saját érintettségünk okán – egy véleménycikket is közöltünk az Indexen.
Most az Economx a TechCrunch portál cikkére hivatkozva arról számolt be, hogy
Mark Zuckerberg bejelentése után a google keresőjében robbanásszerűen, mintegy 5000 százalékkal megnőtt a különféle Meta-platformok (Facebook, Instagram, Threads) törlésére vonatkozó keresések száma.
A Google Trends adatai szerint a felhasználók olyan kifejezésekre kerestek rá, mint például „Hogyan töröljek minden fotót a Facebookról?”; „Facebook-alternatíva”; „Hogyan távozhatok a Facebookról?”; „Hogyan törölhetem a Threads-fiókom?”. Tehát nagyon úgy fest, hogy az Egyesült Államokban sokan nem rajonganak a Meta friss döntésért – tette hozzá az Economx.
Hozzátették: az is igazolja az elképesztően megszaladó érdeklődést az alternatívák iránt, hogy két konkurens, a Bluesky és Mastodon platformra vonatkozó keresések száma eközben jelentősen megugrott. Mindkettő decentralizált típusú platform – az ilyenek egyre népszerűbbek azóta, hogy Elon Musk átvette a Twittert, majd átkeresztelte X-re, és egy sor változtatást hajtott végre rajta, amelyek miatt számos felhasználó elmenekült onnan.
Az Economx úgy összegzett, hogy a Meta döntése a jelek szerint újra teret enged majd az álhíreknek, dezinformációnak és gyűlöletbeszédnek, és több politikai tartalom jelenhet meg a hírfolyamokban – de is igaz, hogy ezzel együtt a szabad véleménynyilvánításban is nagyobb terük lehet majd a felhasználóknak. És valószínűleg kevesebb alkalommal lesznek törölve olyan bejegyzések és fiókok, amelyeket – a felhasználók panaszai szerint – valójában indokolatlanul semmisített meg a Meta.