Elsőként kapcsolt össze India két pilóta nélküli űreszközt a világűrben. A hindu állam a negyedik a világon, ami képes volt erre a műveletre.
India csütörtökön a negyedik ország lett, amely sikeresen végrehajtott egy pilóta nélküli dokkolást az űrben, ami kulcsfontosságúnak tekinthető a jövőbeli küldetések szempontjából, mivel Újdelhi globális űrhatalomként szeretné megszilárdítani a helyét.
Az Egyesült Államok, Oroszország és Kína az egyetlen ország, amely kifejlesztette és tesztelte ezt a dokkolási képességet − írja a CNN.
Az űrhajó dokkolása sikeresen befejeződött! Történelmi pillanat
− közölte az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) az X-en.
Az indiai űrügynökség Space Docking Experiment (SpaDex) elnevezésű küldetése során két kis, egyenként mintegy 220 kilogramm súlyú űrhajót helyezett alacsony Föld körüli pályára. A Target és Chaser nevű két űreszköz december 30-án startolt a déli Andhra Prades államban található Satish Dhawan Űrközpontból egy indiai gyártmányú PSLV rakéta fedélzetén.
Csütörtökön találkoztak egymással, majd sikeresen végrehajtották a dokkolást.
A dokkolási technológia kritikus fontosságú a jövőbeni űrtevékenységek, például a műholdak karbantartása szempontjából, illetve amikor több rakétaindítás szükséges a küldetés céljainak eléréséhez.
Az ISRO szerint a hazai fejlesztésű dokkolási technológia kulcsfontosságú lesz, ha India sikerrel kívánja megvalósítani azon törekvését, hogy egy indiai állampolgárt juttasson a Holdra, saját fejlesztésű űrállomást építsen, és mintákat küldjön vissza a Holdról.
A technológia lehetővé teszi majd India számára, hogy az egyik műholdról vagy űrhajóról a másikra anyagokat, például hasznos terheket, holdi mintákat vagy végül embereket juttasson el.
A küldetés részeként a dokkolt űreszközök az elektromos energia átvitelét is demonstrálni fogják, amint összekapcsolódnak. Ez elengedhetetlen az űrbeli robotika működtetéséhez, az űrhajó irányításához és a hasznos teher használatához a jövőbeli küldetéseken.