Index Vakbarát Hírportál

Űrből érkező rádiójelek nyomába eredtek a tudósok, meglepő helyre jutottak

2025. január 22., szerda 07:03

Újabb előrelépés történt a gyors rádiókitörések vizsgálatában: a kutatók legutóbb egy intenzív, az űr mélyéről érkező rádiójelet követtek nyomon az eredetéig, és megdöbbentek azon, amit találtak. Bár a tudósok egy fiatal égitestre számítottak, egy több milliárd éves FRB-gazdagalaxisra bukkantak. Az új felfedezés rávilágíthat, az eddig gondoltnál sokkal változatosabb helyről származhatnak a rejtélyes kozmikus jelenségek.

A kutatók évtizedek óta keresik a magyarázatot a gyors rádiókitörések (Fast Radio Bursts, FRB-k) jelenségére, amelyek kozmikus rádióhullámok rövid, de nagyon erős löketei. Felfedezésük óta rejtélyt jelentenek, a feltételezések szerint a mélyűrből jönnek, de a pontos eredetüket ma se ismerjük. A lehetséges magyarázatok között a fekete lyukaktól kezdve az idegen technológiáig több teória is létezik.

A kutatók jelenleg úgy látják, hogy többet tudhatnak meg róluk, ha visszavezetik őket az eredeti galaxisukba, abban a reményben, hogy kiderülhet, milyen szélsőséges körülmények okozhatnak ilyen erős robbanásokat az univerzumban. A tudósok most az egyik ilyen robbanást követték vissza az eredeti galaxisába, amely a beszámolók szerint „nagyon öreg, halott, és furcsa alakú” volt – írta kedden a The Independent. Korábban a kutatók csak sokkal fiatalabb galaxisokból érkező FRB-ket találtak, így ez megdönti az eddigi elméleteket.

A felfedezés azt jelentheti, hogy a rejtélyes kozmikus események sokkal változatosabb helyekről származnak, mint azt valaha is gondoltuk.

„Ez az új FRB megmutatja, hogy amikor azt hisszük, hogy megértettünk egy asztrofizikai jelenséget, az univerzum megfordul és meglep minket” – mondta Wen-fai Fong, a Northwestern University munkatársa, az új eredményekről beszámoló két tanulmány vezető szerzője. „Ez a »párbeszéd« az univerzummal az, ami olyan hihetetlenül izgalmassá teszi az időtartomány-csillagászat területét” – tette hozzá.

A legnagyobb FRB-gazdagalaxisra bukkantak

Az új tanulmányban szereplő rádiókitörést először 2024 februárjában észlelték, pulzálása 2024 júliusáig folytatódott, segítve a kutatóknak megtalálni a helyzetét az égbolton. Ezt követően a kutatók műholdakat irányítottak a helyszín felé, és meglepődtek azon, amit láttak.

Egy fiatal égitest helyett egy 11,3 milliárd éves galaxisból érkezett, amely mindössze kétmilliárd fényévre volt a Földtől.

A tudósok ezután szimulálták a galaxisban uralkodó körülményeket. A szimulációkon a galaxis nagyon fényesnek és nagyon nagy tömegűnek látszott, tömege az adatok szerint százmilliárdszor nagyobb, mint a Nap súlya, így ez az eddigi legnagyobb tömegű FRB gazdagalaxis, és az egyik legmasszívabb égitest.

Rovatok