Index Vakbarát Hírportál

Megvennék az Intel chipgyártását

2025. február 17., hétfő 09:37

Egyes értesülések szerint a világ egykori legnagyobb félvezetőgyártója hamarosan felvásárlási ajánlatot kap egyik partnervállalatától. Az Intel termékeit mindenki használta már számítástechnikai eszközökben. Az amerikai vállalat nem először él át nehéz időket, de az utóbbi időkben sokat kockáztattak, hogy visszaszerezzék piaci elsőségüket.

Az Intel chiptervező- és marketingrészlegének megvásárlására készül ajánlatot adni az amerikai Broadcom a The Wall Street Journal értesülései szerint. A spekulációk szerint az ajánlathoz egy olyan cég csatlakozását várják, ami felvásárolná az Intel chipgyártását – ez a cég a TSMC lehet – írja a The Register.

A tajvani TSMC a világ legnagyobb chipgyára, az elmúlt évtizedekben nemcsak átvette a piaci elsőséget az Inteltől, de szoros együttműködésben is állnak befektetőként, közös gyárak építésével. Azok a chipek, amelyeknek gyártását nem tudta gazdaságosan tető alá hozni az Intel, szintén a TSMC megrendelései közé kerülnek.

A távközlési eszközökbe chipeket építő Broadcom szintén az Intel üzleti partnere. Az Intel új technikai generációval, az 1,8 nanométeres chipgyártási folyamat bevezetésével igyekezett visszakerülni a félvezető-világpiac vezető cégei közé, tavaly ősszel azonban a Broadcomnak küldött első termékek csalódást okoztak ár-minőség arány terén. Ez azért volt rossz hír, mert ennek sikerén múlik az Intel túlélése, miután az elmúlt években több mint tízmilliárd dollárt vesztett a félvezetőgyártáson és tizenötezer alkalmazott elbocsátására kényszerült. A története legnagyobb válságát élő cég tavaly ősszel már kapott egy vételi ajánlatot a Qualcommtól.

Az Intel ezúttal még nem kapott ajánlatot. A Broadcom és a TSMC állítólag egy befektetői konzorciumként lépnének fel. Ez utóbbi azért lehet lényeges, mert a Trump-kormány egyrészt az üzlet megkötésére biztatja a tajvani chipgyárat, ugyanakkor nem akarják, hogy külföldi cég irányítása alá kerüljenek amerikai gyárak – írja a TechCrunch.

Az Intel 1969-ben memóriákkal lépett a félvezetők piacára, 1971-től gyártanak mikroprocesszorokat. A személyi számítógépek elterjedésével a 80-as években váltak a világ legnagyobb processzorgyártójává. Először 1987-ben éltek át válságos időszakot, amiből az új vezérigazgató, Andy Grove vezette ki őket. Termékeikkel különböző eszközökben mindenki találkozhatott, de a XXI. századot meghatározó mobil eszközök piacára már nem sikerült betörniük. 2009-ben 1,25 milliárdos kártérítés fizetésében egyeztek meg a nagy rivális AMD-vel. A nagy ügyfél Apple is otthagyta őket, és 2020-tól saját processzorok gyártására állt át.

Az Intel piaci értéke az internet- és dotkomkonjunktúra idején ért a csúcsra. Jelenlegi 100 milliárd dolláros értéke az AMD alatt, és messze a 3,4 billió dolláros Nvidia alatt van.

Rovatok