Index Vakbarát Hírportál

Idén jöhet a kutyák életét meghosszabbító tabletta

2025. március 4., kedd 07:04

Bár hasonlóak vagyunk biológiailag és ugyanott élünk, de a kutyák gyorsabban öregszenek, ami kulcsfontosságú lehet az emberi öregedést lassító gyógyszer megtalálásában. Idén engedélyt kaphat az első tabletta, ami meghosszabbítja a kutyák életét.

Komoly sikert ért el a kutyák számára öregedés elleni tablettát fejlesztő San Franciscó-i Loyal biotechnológiai cég, miután az Egyesült Államok gyógyszerfelügyelete úgy értékelte, hogy gyógyszerük „megfelel az észszerű elvárásoknak, hogy meghosszabbítja az idős kutyák életét”. A gyógyszer jelenleg arra vár, hogy az amerikai állatorvosi központ igazolja a biztonságosságát, tehát a forgalmazási engedélyt még nem kapta meg, de gyakorlatilag ennek küszöbére érkezett.

A Loyal szerint az engedélyezési folyamat 2025 végére lezárulhat, és felírhatják az öregedés elleni tablettát a 10 évnél idősebb és 6 kilónál nehezebb ebeknek. A kezelés napi egy marhaízű rágható tablettából áll, és a cég tervei szerint havi 100 dollár alatt lenne az ára.

A Pitchbook piackutató cég adatai szerint az elmúlt év során mintegy 900 millió dollárnyi befektetés érkezett az öregedés elleni és életet meghosszabbító termékeken dolgozó cégekbe. Maga a Loyal 150 millió dollárnyi befektetést vonzott 2019 óta.

Az emberi élet meghosszabbításának kulcsai

Az állati gyógyszereket könnyebb engedélyeztetni, mint az emberi felhasználásra szántakat. A Loyal vezérigazgatója, Celine Halioua szerint fejlesztésük végeredményben nemcsak a kutyák, hanem gazdáik életét is meghosszabbítja majd  – bár itt egy hasonló szer emberi változatára gondol, nem pedig kutyagyógyszerek fogyasztására biztatja az embereket.

Ha az öregedéssel járó betegségek bekövetkeztét sikeresen késleltetjük és súlyosságát enyhítjük kutyáknál, az nagyon erős bizonyíték arra, hogy ugyanezt embereknél is megtehetjük

– hangsúlyozta Halioua.

Az emberek és kutyák törzsfejlődése összefonódott, és emlősök lévén biológiailag is viszonylag közel állnak egymáshoz. A kutyák élete azonban rövidebb, vagyis gyorsabban öregszenek – emiatt előszeretettel használják őket modellnek az öregedést lassító gyógyszereket kutató tudósok és vállalkozások.

A kutyáknál hasonlóak az öregedés okozta megbetegedések, hasonló környezetben élünk, hasonló az életmódunk, szemben a laboratóriumi egerekkel

– magyarázta a szakember a The Guardiannek.

A Loyal gyógyszere feltételes jóváhagyás keretében kerülhet piacra, ez stratégiailag annyit jelent, hogy egy biztonságosnak nyilvánított szerként forgalmazhatják és a hatásosságával kapcsolatos adatokat már a vásárlóktól gyűjtik be.

A 2001 óta a svájci Nestlé tulajdonát képező amerikai Purina állateledelgyár intézete egy 14 éves kutatás során megállapította, hogy a kalóriabevitel korlátozása nyomán később jelentkezett labrador retrievereknél az ízületi gyulladás és láz, összességében pedig két évvel tovább éltek.

A Loyal LOY–002 kódnevű hatóanyaga a kalóriabevitel csökkentésének előnyeit nyújtja az étvágy elnyomása nélkül – vagyis nem korlátozza a gazda és kutya közötti kapcsolat egyik fontos részének számító etetést. Lényegében fenntartja az anyagcsere egészségét úgy, hogy visszafogja az idősödéssel együtt járó inzulinszint-emelkedést és az emiatt kialakuló törékenységet.

Kalória és immunrendszer

Más cégek az embereknél alkalmazott fogyókúrás szer, az Ozempic állati változatán dolgoznak. A Washingtoni Egyetemen futó Dog Aging Project kutatási program ugyanakkor a rapamicin hatását vizsgálja.

A rapamicin egy immunrendszert elnyomó anyag, emiatt például implantátumok vagy beültetett szervek kilökődésének megakadályozására használják. A hatóanyag nevét a Húsvét-szigetek bennszülött neve, Rapa Nui után kapta, itt izolálták egy baktériumfajból 1972-ben. Bár öregedés elleni szerként nem engedélyezték eddig, de sokan potenciális élethosszabbító gyógyszert látnak benne.

A mi kutatásunk fényévekkel előrébb van, mint amit embereken vizsgálnak vagy vizsgálni lehet. Amit mi látunk, az az embereknél 40 évig tartó kutatásnak felel meg, ha egy hatóanyag élettartamot meghosszabbító hatásáról van szó

– mutatott rá a Dog Aging programon dolgozó Daniel Promislow biogerontológus.

A kísérleti egerek százévesnek megfelelő kort értek el a rapamicin hatására, Promislow és kollégái szerint, amikor pár év múlva lezárul a kutatásuk, akár három évvel is meghosszabbítható lesz egy kutya élete. A három év persze nem mindenkire vonatkozik, sőt egy engedélyezett gyógyszer felé közeledve a becslés valószínűleg egyre konzvervatívabbá válik. Talán ezért is mond kisebb számot a Loyal, amikor annyit állít, hogy a közelgő gyógyszerük körülbelül egy évvel hosszabbítja meg egy eb életét.

(The Guardian, The Washington Post)

Rovatok