Újabb mérföldkőhöz érkezett a magyar űrkutatás: a HUNOR program keretében Kapu Tibor és Cserényi Gyula sikeresen elvégezték a NASA embert próbáló kiképzési programját. A magyar űrhajósok 2025 májusában indulhatnak a világűrbe az Axiom Mission 4 küldetés részeként, ahol tudományos kísérleteket fognak végrehajtani a Nemzetközi Űrállomáson.
A HUNOR – Magyar Űrhajós Program szombaton jelentette be, hogy az Axiom Mission 4 (Ax-4) űrhajósai, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós és tartalékosa, Cserényi Gyula, sikeresen befejezték a NASA űrhajóskiképzését.
A felkészülés 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában, ahol a legénység tagjai intenzív elméleti és gyakorlati képzésen vettek részt. Az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás valósághű modelljeiben gyakorolták az űrállomáson végrehajtandó műveleteket, vészhelyzeti eljárásokat és tudományos kísérleteket.
A NASA programja mellett az Axiom Space különleges modulokkal és a SpaceX is speciális tréningekkel készítette fel az űrhajósokat, különös tekintettel a Dragon kapszula kezelésére. A kiképzés lezárásaként hagyományos patch ünnepséget tartottak, ahol az Ax-4 csapata a NASA és az Axiom Space küldetésirányítóival együtt ünnepelt.
Az Ax-4 küldetés felbocsátását legkorábban 2025 májusára tervezik, és a legénység tagjai már készen állnak a Föld körüli pályán végrehajtandó feladataikra.
(Borítókép: Cserényi Gyula és Kapu Tibor 2024. május 28-án. Fotó: Hegedüs Róbert / MTI)