Csupán minden másnap szabadna napozni a bőr megóvása érdekében – állítják izraeli kutatók, akik egy 48 órás ciklust fedeztek fel az emberi bőr védekező mechanizmusában.
A Tel-avivi Egyetem kutatói által azonosított ciklikus folyamat hullámként söpör végig a bőrben az ultraibolya sugárzásnak való kitettség utáni 48 órában. Eszerint a kétnaponkénti napozás teszi lehetővé a mechanizmus optimális működését és az eredményes barnulást.
Az emberi bőr természetes védekező mechanizmusai az evolúció során, a sűrű szőrzet elhagyása után fejlődtek ki. Az egyik mechanizmus azért felel, hogy az immunrendszer megjavítsa az UV-sugárzásnak való kitettségből eredő, akár bőrrákot is okozó DNS-károsodásokat.
Napsugárzás hatására melanin is termelődik a bőrben. A bőr, a haj és a szem színét meghatározó anyag barnítja a bőrt, és egyfajta természetes fényvédőként funkciónál a következő napozáskor. Ám míg az ultraibolya sugárzásra adott stresszválasz már perceken belül elkezdődik, a melanintermelés beindulása órákig, sőt, néha napokig tarthat. A szakértők megfigyelték, hogy a melaninszint megemelkedik, ha a bőr pihenhet egy napot.
A kutatók emberek és egerek bőrsejtjeit tették ki UV-sugárzásnak és megállapították, hogy a ciklikus folyamat megzavarásával - vagyis idő előtti újabb napozással -, csökken a bőr védekező rendszerének hatékonysága.
(MTI)