Index Vakbarát Hírportál

Génmódosítás a hosszú élet titka

2009. október 2., péntek 11:18

Hosszabb és egészségesebb életet kaptak azok az egerek, amelyeknél egy génműködésbe avatkozó kísérleti módszert próbáltak ki brit kutatók.

Brit tudósok húsz százalékkal maghosszabították az egerek élettartamát egy, a tápanyagok feldolgozásához és a növekedéshez köthető egyik gén kikapcsolásával. A kutatók szerint ezzel bebizonyosodott, hogy megtalálták az élettartamot és az időskori egészséget szabályozó gént.

Dominic Withers, a University College London munkatársa kollégáival olyan egereken kísérletezett, amelyeknél a riboszomális S6 kináz génjének működését leállították. Ezek az egerek ellenállók voltak a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben és csontritkulás is ritkábban fordult elő náluk. Ráadásul jobb volt az egyensúlyérzékük, a koordinációjuk és nagyobb az erejük, valamint kíváncsibbnak tűntek, ami jobb agyműködésre utal.

"Eredményeink azt bizonyítják, hogy az S6K1 befolyásolja az emlősök egészséges élettartamát" - írják tanulmányukban a kutatók.

A kalóriabevitel csökkentésének hatását vizsgáló korábbi kutatások azt mutatták, hogy az emlősök egész élettartamára ki kell terjednie az étrendi megszorításoknak ahhoz, hogy hosszabb életet eredményezzenek. Több kutatóhelyen az S6K1 genetikai útvonalat is tanulmányozzák már, hogy olyan szert fejlesszenek ki, amellyel beavatkozhatnak a folyamatba.

Mivel az emberek sokkal tovább élnek, mint az egerek, szinte lehetetlen vállalkozás a kalóriamegvonás hosszú távú hatását humán próbákban tanulmányozni.

Rovatok