Index Vakbarát Hírportál

A kasmír miatt klónozták a kecskét

2010. április 21., szerda 14:29

A finomszálú szőrzet, a kasmír növekedését kiváltó gént juttattak génsebészeti úton kecskeembriókba, majd klónozták az állatokat haszonállatok tenyésztésével foglalkozó kínai szakértők Belső-Mongóliában.

A kísérletet februártól március közepéig végezték az észak kínai Belső-Mongol autonóm területen - tájékoztatta a Hszinhua hírügynökséget Liu Sao-csing (Liu Shaoqing) a farm menedzsere. Elmondta, hogy 12 állatot klónoztak az inzulinszerű növekedési faktor-1 génnel (IGF-1), amely a szőrzetnövekedés erősödését okozza.

A génmódosított kasmírkecske évente 1000 gramm kasmír előállítására képes, míg a fajta hétköznapi képviselői legfeljebb 600 grammra képesek. Az értékes speciális gyapjú a kasmírkecske alsó szőrzetéből készül, "puha aranynak" is szokták nevezni és igen keresett luxuscikk a piacon.

A kínai szakemberek abban reménykednek, hogy ha a technológia beválik és sikerül a tömegtermelésre átállniuk, akkor az végeredményben a kecsketenyésztők bevételén is meg fog látszani. A fontos nemzeti kutatási programot, illetve a szakértő csoportot Liu Tong-csün (Liu Dongjun), a belső-mongol egyetem laboratóriumának munkatársa vezette.

A laboratórium tehenek és kecskék klónozása terén végzett munkája nemzetközileg is elismert. Eredményeiket már sok kínai állattenyésztőtelepen hasznosítják, így már elterjedt a magas omega-3 zsírsavat termelő klónozott tehenek tartása.

Rovatok