Index Vakbarát Hírportál

Csótányagyból készítenek antibiotikumot

2010. szeptember 10., péntek 09:23

Baktériumölő anyagokat találtak a csótányok és sáskák agyában. A brit kutatók szerint a méreg az emberi sejteket nem károsítja.

Simon Lee, a Nottinghami Egyetem kutatója és kollégái kilenc új baktériumölő molekulára bukkantak a rovarok agydúcában és idegrendszerében. Az agydúc a rovarok központi idegrendszerének legnagyobb csomója, funkciója nagyjából megfelel a gerincesek agyáénak.

Laborkísérletek során a rovar-antibiotikumok a rettegett kórházi kórokozó, a meticilin-rezisztens Staphylococcus aureus és az Escherichia coli bélbaktériumok több mint 90 százalékát elpusztították, az emberi sejtekre ugyanakkor ártalmatlannak bizonyultak.

A kutatókat nem lepte meg, hogy a sáskák és a csótányok saját antibiotikumot állítanak elő. A rovarok többnyire rendkívül szennyezett, egészségtelen környezetben élnek, ahol számos kórokozóval találkoznak - magyarázta Lee -, ezért logikus, hogy saját védekező rendszert fejlesztettek ki a mikrobák ellen.

Az utóbbi években aggasztóan megnőtt azoknak a baktériumtörzseknek a száma, amelyek ellen mit sem használnak a jelenlegi antibiotikumok. Ugyanakkor a gyógyszeripar pénzügyi okokból egyre inkább korlátozza új antibiotikumok kifejlesztését.

A sáskák és a csótányok agyában felfedezett antibakteriális molekulák a jövőben új kezelési módszereket eredményezhetnének a multirezisztens baktériumtörzsek ellen. A kutatók jelenleg az anyagok különleges tulajdonságait vizsgálják meg tüzetesebben.

Rovatok