Index Vakbarát Hírportál

Magyar fejlesztés a rákgyógyító legókészlet

2012. február 9., csütörtök 15:53

A korábbiaknál pontosabb és hatékonyabb radiofarmakológiai modellkészletet fejlesztett ki az érdi Medi-Radiopharma. A kutatómunka eredménye a tumoros sejtek lokalizálására és elpusztítására egyaránt felhasználható, miközben mellékhatás enyhébb, mint a jelenleg elterjedt módszereké.

Napjainkban a tudósok azokra a rákterápiákra fókuszálnak, amelyek a jelölő- és hatóanyagokat specifikus módon, kizárólag a tumoros sejtekbe juttatják el, és ezzel el is pusztítják azokat. Mindezt úgy, hogy eközben az egészséges szövetekre nem, vagy alig vannak hatással. Az így bejuttatott készítmények mind hordozó, mind hatóanyagukban különbözőek lehetnek. A Medi-Radiopharma ezek közül a sugárzó anyagokkal, radioaktív izotópokkal dolgozik, mint például a 177 Lutécium és a 68 Gallium - ismertette a projekt alapjait a cég vezetője.

Jánoki Győző elmondta, a tumorszelektív terápiák alapköveit az ezen a területen kutatók már évekkel ezelőtt lefektették. Az igazi kérdés ma az, a kifejlesztett megoldások milyen arányban találják meg a rákos sejteket, illetve mennyire képesek semlegesen viselkedni az egészséges sejtekkel. Vagyis a beadott anyagnak be kell épülnie a tumorba, a be nem épült, felesleges anyagnak viszont lehetőleg maradéktalanul ki kell ürülnie a szervezetből. Száz százalékban sajnos egyelőre egyik célkitűzés sem megvalósítható, de napról napra egyre hatékonyabbak az eszközök. Ezen a hosszú úton léptünk egyet előre - jelentette ki a szakember.

Valójában nem is egyetlen konkrét gyógyszer vagy készítmény jött létre, hanem egy úgynevezett modell radiofarmakon készlet, amelyből a hozzáértő izotópdiagnosztikai szakember, onkológus vagy radiológus néhány perc alatt, a beteg állapotának és a beavatkozás céljának megfelelő, egyedi készítményt állíthat elő. A készlet használatával a tumorszelektív hordozóanyaghoz többféle radioizotópot társíthatunk, így többek között pozitron sugárzókat is, amelyek a kiújuló vagy áttétet képző tumorok nagyon korai PET/CT (pozitron-emissziós számítógépes orvosi képalkotás) diagnózisát teszik lehetővé. Ezek már néhány milliméteres tumort is képes kimutatni.

A modellkészlet kifejlesztése gyakorlatilag befejeződött, mind a kémiai, radiokémiai, mind pedig az állatkísérletek sikerrel zárultak. Az egészséges laboratóriumi patkányok nem betegedtek meg az alkalmazástól, a spontán tumorokkal kezelt háziállatok (kutyák és macskák) pedig lényeges javulást mutattak. Ennek nyomán elkészült a részletes alkalmazási előírás, illetve az a szakmai támogató anyag, amelynek segítségével a klinikai tesztelés során az orvosok a készletet használni tudják.

A 200 millió forintos kutatási projektet az Európai Unió kiemelten magas, 78 százalékos mértékben, 163 millió forinttal támog5atta.

Rovatok