Index Vakbarát Hírportál

Újabb renegát kisbolygót találtak

2012. május 2., szerda 13:02

Amikor 1996-ben felfedezték az 133P/Elst-Pizarro-üstököst, még csak egy érdekes kivételnek tűnt. Az akkori vélekedés szerint a Mars és Jupiter közötti fő kisbolygóövben, a Themis kisbolygócsalád tagjaként keringő égitestnek már régen el kellett volna veszítenie a gázanyagát. Ezért a szakemberek többsége úgy vélte, hogy egy másik kisbolygóval való ütközés okozta azt az anyagkidobódást, amiből a csóva keletkezett. Csakhogy 2002-ben, majd 2007-ben, a napközelségek idején, ismét csóvát növesztett a kisbolygó, amit már nem lehetett becsapódással magyarázni, mivel ennek gyakorlatilag nulla az esélye.

Miután 2002-ben megismétlődött az Elst-Pizarro aktivitása, David Jewitt és munkatársai célzott kutatásokba kezdtek, hogy a Themis családba tartozó kisbolygókat szisztematikusan átvizsgálva újabb üstökös aktivitást mutató égitestekre bukkanjanak. A próbálkozásukat siker koronázta, valamint az akkoriban induló egyéb keresőprogramok is több hasonló égitestet szállítottak az évek során. Ezek után be kellett látni, hogy a kisbolygók belsejében sokkal több illékony anyag lehet, mint azt korábban gondoltuk, bár a főövi üstökösök között olyan is akadt, amelyik biztosan becsapódás hatására lett aktív.

Később más kutatások is alátámasztották a vizes kisbolygók létezését. Ma úgy gondoljuk, hogy a főöv anyagának 10 százaléka lehet vízjég. Leszámítva az ütközéses eseteket, idén márciusig 6-7 olyan főövi kisbolygót tartottak számon, ahol rejtett vízjégtartalékok, vagy egyéb illékony anyagok okoztak időszakos aktivitást.

Idén március 22-én Alex Gibbs, a Mount Lemmon Survey 1,5 m-es távcsövének operátora egy érdekes üstököst vett észre a képeken. Az égitestnek 18-19 magnitúdós, teljesen csillagszerű feje volt, amelyből egy nagyon vékony és halvány, 7-8 ívperc hosszú csóva állt ki. Ez a fajta megjelenés abszolút jellemző a főövi üstökösökre, amit a hamarosan elvégzett pályaszámítások igazoltak is.

A P/2012 F5 (Gibbs)-üstökös a főövbe simulva kering 5,2 éves, a Naptól 450 millió km-re húzódó pályáján, melynek alakja nagyon közel áll a körhöz, vagyis az égitestnek semmi köze a klasszikus üstökösökhöz. A legújabb elméletek szerint a főövi kisbolygók szállíthatták a vizet a Földre, mintegy 3,8-3,9 milliárd évvel ezelőtt, amikor nagy számban csapódtak be a kisbolygók.

Rovatok