Index Vakbarát Hírportál

Szürkeállomány kérdése az önzetlenség

2012. július 12., csütörtök 19:53

Kisebb szürkeállománnyal rendelkeznek a fukar emberek, mint nagyvonalú és önzetlen társaik. A Zürichi Egyetem kutatónak a Neuron című szaklapban megjelent tanulmánya szerint egy kis agyterület mérete befolyásolja az altruista, önzetlen viselkedésre való hajlamot. Azoknak, akik önzetlenebbek másoknál, nagyobb szürkeállományuk van a fali és a temporális lebeny között. A vizsgálatot vezető Ernst Fehr szerint ez az első alkalom, hogy az agyi anatómia és az altruista viselkedés közötti összefüggést tanulmánnyal bizonyították.

A kutatás során önkénteseknek pénzt kellett megosztaniuk egy ismeretlennel, miközben a szakértők megfigyelték az agyi tevékenységüket. Egyesek szinte soha nem voltak hajlandóak más javára lemondani a pénzről, mások kifejezetten nagyvonalúan viselkedtek.Korábbi tanulmányokból ismert tény, hogy az agyban a fali lebeny és a temporális lebeny közötti átmeneti terület összefügg az empátia képességével. Ezért a szakértők azt feltétezték, hogy ennek a régiónak az egyéni különbségei összefüggésben vannak a nagyvonalúsággal, illetve a kapzsisággal.

A vizsgálatok során pénzosztáskor a fül mögötti kis agyi terület az önzőbb embereknél már kisebb összegek átadásakor is meglehetősen aktívvá vált, míg a kevésbé haszonlesőknél csak akkor mutatott heves aktivitást, ha nagy összegtől kellett megválnia az illetőnek. Ez a terület akkor válik különösen aktívvá, ha az egyén önzetlenségének határára érkezik - állapították meg a kutatók.Fehr szerint téves lenne azt a következtetést levonni, hogy a nagyvonalúság és az önzetlenség csupán biológiailag meghatározott viselkedési formák. A szürkeállomány mértékét társadalmi tényezők is befolyásolják. Felvetődik a kérdés, vajon megfelelő módszerekkel növelhető-e az altruista viselkedésért felelős agyi régió mérete - mutatott rá Fehr.

Rovatok