Index Vakbarát Hírportál

Egész Francia-Polinéziát veszélyeztették a francia atomkísérletek

2013. július 4., csütörtök 18:18

Francia-Polinézia teljes szigetvilága ki volt téve a sugárveszélynek az 1966 és 1974 között végzett francia atomkísérletek idején, derül ki a francia hadsereg által nyilvánosságra hozott dokumentumokból, amelyeket a Le Parisien című francia napilap ismertetett.

Franciaország 1960 és 1967 között a Szahara algériai részén, 1966 és 1996 között pedig a Csendes-óceánon, a Francia-Polinéziához tartozó Mururoa és a Fangataufa korallzátonyokon összesen 210 légköri, illetve felszín alatti atomkísérletet hajtott végre.

A hadsereg 2006-ban annyit már elismert, hogy az 1974. július 17-én a Mururoa korallzátonyon végrehajtott kísérletnek voltak következményei az onnan több mint 1400 kilométerre található legnagyobb szigeten, Tahitin, de pontos részletekkel akkor nem szolgált.

Egy bírósági döntés nyomán a francia hadsereg januárban feloldotta annak az atomrobbantásokat érintő 58 dokumentumnak, összesen 2050 oldalnak a titkosságát, amelyek szerint összesen 350, sugárzásszennyeződést okozó következménye volt a kísérleteknek a szigetvilágban.

A Le Parisien által ismertetett egyik jelentés szerint az 1974-es robbantáskor a hadsereg mérései például megállapították, hogy Tahitin július 19-én és 20-án sugárfertőzést okozott az emberi egészségre egyik legveszélyesebb elemet,  plutóniumot nagy mennyiségben tartalmazó radioaktív anyagokkal teli felhőkkel érkezett eső. A dokumentum bizonyíték arra, hogy a hadsereg tudatában volt a helyzet súlyosságának: Tahiti kitettsége a plutóniumnak 500-szor nagyobb volt az óránként elfogadható maximális koncentrációnál.

A kísérletekben részt vevő több ezer francia veterán évtizedeken át harcolt annak elismertetéséért, hogy a robbantások során kapott sugárfertőzés miatt betegedtek meg, 2004 óta nem szándékos emberölés vádjával több vizsgálóbíró indított előzetes eljárást a hadsereg ellen, 2006-ban pedig  a francia parlament a kormány javaslatára törvényt fogadott el az atomkísérletek áldozatainak kárpótlásáról. Ez közel 150 ezer olyan katonát és polgári személyt érint, akik az 1960 és 1996 között végrehajtott francia atomrobbantások helyszínén tartózkodtak, és ezért sugárfertőzést kaptak, közülük 127 ezren Polinéziában.

Rovatok