Index Vakbarát Hírportál

Cunamiálló lesz az úszó atomerőmű

2014. április 17., csütörtök 13:16 | aznap frissítve

2011-ben földrengés, majd cunami érte a fukusimai atomerőműveket, a következményeket már ismerjük. Viszont nem ez a két történés okozta a legnagyobb gondot - a szivárgást -, hanem ami utána következett: az áramellátás, ezáltal hűtés hiánya. 

Az MIT tudósai ezért új megközelítést találtak ki: a tengeri olajfúrótornyok úszó platformokra építenék az atomerőműveket. Ezeket a legrosszabb esetben automatikusan hűtené a környező tengervíz, amivel elkerülhető, hogy leolvadjanak a fűtőelemek, és radioaktív anyag jusson a környezetbe.

A koncepciót a héten mutatták be az amerikai Small Modular Reactors Symposiumon. A terveket nagyrészt az MIT professzorai készítették:  Jacopo Buongiorno, Michael Golay, és Neil Todreas. A tervek szerint az erőműveket hajógyárakban építenék fel, aztán körülbelül tíz kilométerre vontatnák a partoktól. A szárazfölddel vízalatti kábel kötné össze.

Földrengés és szökőár ellenálló úszó atomerőmű

Buongiorno szerint az úszó atomerőművek koncepciója nem egyedülálló: Oroszország is ilyet épít, de egyelőre nincs olyan, ami elég messze lenne a partoktól ahhoz, hogy kibírjon egy cunamit. Az új dizájn pedig pont ebben tud többet. A reaktort a víz szintje alá süllyesztenék, így a hűtés megoldott, ráadásul a cunamikon kívül semmilyen földrengésnek sem lenne rá hatása.

A megépítésről egyelőre nincs szó, de a professzorok szerint Ázsia cunamiveszélyes területei jó piacot jelenthetnek, ráadásul bármekkorában megépíthető egy ilyen erőmű, kisebb és hatalmas energiaszükségletet is ki tud elégíteni.

Rovatok