Sütiszerű formát találtak a Marson, derült ki arról a fényképről, amit a Mars Reconnaissance Orbiter nevű műhold készített, és a NASA tett közzé még a múlt héten.
Ezúttal talán nem lesz a dologból akkora balhé, mint akkor, mikor patkányra vagy épp ajtókilincsre hasonlító köveket szúrtak ki a fényképeken, ez a süteményre (vagy agytekervényekre, esetleg félbe vágott dióra) hasonlító képződmény ugyanis nagyjából két kilométer átmérőjű, vagyis nem a marslakók által üzemeltetett cukrászdák valamelyikéből gurult el egy óvatlan pillanatban. A szakemberek szerint vulkanikus eredetű felszíni formáról van szó, és a Mars legfiatalabb vulkánjai közül egy hozhatta létre.
A Mars vulkanikus tevékenysége ennél még furcsább dolgokat is létrehozott, mármint amikor még volt vulkanikus tevékenység. A Mars stabil kérge és a kisebb gravitáció a földön létezőknél jóval hatalmasabb vulkánok és lávafolyások létrejöttét teszi lehetővé, de most épp szunnyadó vulkánból van rengeteg, aktív egy sincsen.
Nem ez az első felszíni képződmény, ami furcsasága miatt hívja fel magára a szakemberek figyelmét. Az első érdekességet még a Viking–1 szonda fotózta, azon a képen egy emberi arcra hasonlító sziklahalmot szúrtak ki a NASA szakemberei.
Az ember agyában működő alak- és formafelismerő mechanizmusokat ugyanilyen könnyű átverni, és ennek még tudományos neve is van. Pareidoliának hívják ugyanis azt az érzetet, ami bizonytalan és véletlenszerű ingereket (többnyire hangokat vagy képeket) konkrétnak és tisztán kivehetőnek tüntet fel. Például amikor meglátjuk a teknőst és sárkányt a felhőkben, vagy amikor észrevesszük, milyen szomorú arca is van a lakásban amúgy ezerszer látott felszerelési tárgyaknak, szekrényeknek, vagy épp az autónknak.