Mikroszkopikus laposférgek, a vízben élő Macrostomum hystrix egyedei, amennyiben nem találnak társra, tűszerű nemzőszervüket a saját fejükbe fúrják, hogy megtermékenyüljenek – derítették ki svájci és német tudósok. Az érdekes felfedezést a Baseli Egyetem és a Bielefeldi Egyetem tudósai a Proceedings of the Royal Society B legújabb számában ismertetik – írja az MTI.
A Macrostomum hystrix egyedei átlátszó testű, alig 1 milliméteres vízi teremtmények. A parányi férgek hermafroditák, azaz egyaránt rendelkeznek női és hím szaporítószervekkel. Alapesetben párzáskor kicserélik a spermiumokat, a partnerek tűszerű szaporítószervükkel kölcsönösen átszúrják egymás testmembránját és bejuttatják a hím ivarsejteket. A továbbiakban a spermiumok a belövellés helyétől a test középpontja felé vándorolnak.
Partner nélkül sem okoz gondot a megtermékenyítés a férgeknek: a farok tájékán elhelyezkedő szaporítószervükkel képesek saját fejükbe belőni a hím ivarsejteket. A svájci és német kutatók Petri-csészékben tartva vizsgálták a Macrostomum hystrix egyedeinek viselkedését. Egyes férgeket magányra ítéltek, míg másokat kis csoportokban tartottak, majd bizonyos idő eltelte után a kutatók megvizsgálták, hogy mennyi spermium található az apró teremtmények testében.
A vizsgálat jelentős különbségekre világított rá. Azoknak a férgeknek a testében, amelyeket társaikkal együtt tartottak, lényegesen több spermiumot találtak, ezek többsége a farokrészben volt. A Macrostomum hystrix magányos egyedeinél nemcsak kevesebb hímivarsejtet fedeztek fel, hanem a spermiumok jelentős része a fejben volt.