A diszkókagyló a tengerfenék egyik legkülönlegesebb teremtménye. Negyven szeme van, a színes csápjai segítségével úszni is tud, hímből nősténnyé válik, és furcsa fényeket villogtat. Egy kutatócsoport azt próbálja kideríteni, hogy mi lehet ennek a villódzásnak az oka.
Lindsey Dougherty, a Berkeley Egyetem kutatója szerint azok, akiknek megmutatja a diszkókagylót (Ctenoides ales), el sem akarják hinni, hogy ez valóban egy kagyló. Pedig az, ráadásul rászolgált a nevére: a sok színes csápocskáján kívül még fényeffektekkel is kápráztat.
A diszkókagyló az Indiai- és a Csendes-óceán környékén él, és a csápjaival kapaszkodik meg a sziklákon, illetve az óceán fenekén. Dougherty szerint a kagylók sosem hagynak fel a lézershow-val: a fényeffektek többé-kevésbé folyamatosak. Mégsem egyszerű megtalálni őket. A kagylók alig 7 centiméteresek, és gyakran a korallzátonyok apró lyukaiban bújnak el. Amit még tudni kell róluk:
A legkülönlegesebb műsorszámuk mégis a diszkózás. Ilyenkor úgy tűnik, mintha a kagylóban elektromos áram futkosna, esetleg vékony karácsonyfaizzók villódznának.
A kutatások megállapították, hogy a diszkókagylók nem maguk állítják elő a fényeffekteket. A kagylóhéjban rejlő vékony membránt, a köpenyüket használják arra hogy visszatükrözzék a környezeti fényeket. Ennek az egyik oldalát vékony szilíciumréteg borítja; amikor a kagyló ki- majd betakarja a köpenyt, látványos fényeffekteket produkál.
De azt már nem tudjuk, hogy miért csinálja ezt a kagyló. Dougherty és munkatársai három lehetséges okot vázoltak fel:
A felsoroltak közül a harmadik pont tűnik a legvalószínűbbnek, de erre nehéz bizonyítékot találni. Dougherty legalább 18 órányi víz alatti felvételt nézett végig, de még egy ragadozótámadást sem látott. Ezért kagylóhéjakat gyűjtött, hogy csipkézett és sima szélű lyukakat keressen rajtuk: az előbbi a rákok, utóbbi a polipok támadására utal. A kutatók év végére készülhetnek el az eredmények kiértékelésével.