A légkörbe kerülő szén-dioxid az óceáni életre is káros hatással van, mert kissé savassá teszi a vizet, és ez feloldhatja az élőlények külső vázát. Tudósok szerint az óceánok savasodása okozta az egyik legnagyobb tömeges kihalást a bolygó történetében, szóval erre igazán érdemes odafigyelni.
A szén-dioxidot sokféle módszerrel próbálják kivonni a légkörből és az óceánokból, és UC San Diego egyetem mérnökei kitaláltak egy egészen újszerű megoldást. Parányi szerkezetük a tengervízben lévő szén 88 százalékát ki tudja vonni, és azt kalcium-karbonáttá, magyarán mészkővé alakítja át. Pontosan ugyanabból az anyagból van a kagylók héja is.
A platinából legyártott parányi robotokat kémiai motor hajtja, a vízhez hozzáadott kevéske hidrogén-peroxiddal reakcióba lépve mozdul előre. Kevin Kaufmann, a tanulmány társszerzője szerint még hosszú idő eltelik, mire ezek a robotok elkezdik kiszedni a vízből a szén-dioxidot. Először szeretnék a gépet egy kicsit környezetbaráttá tenni, hogy a hidrogén-peroxid helyett vízzel is meg tudják hajtani.
Kaufmann szerint akkor tudják nagy mennyiségben bevetni ezeket a mikromotorokat, ha azok sokkal olcsóbbak lesznek, és a környezetükben lévő anyagokat tudják használni üzemanyagként.