Egy 125 millió éves emlős kövületére bukkantak paleontológusok Spanyolországban – írja az MTI. A lelet azért nagy jelentőségű, mert ez a legrégebbi fosszília, amely felfedi a szőr szerkezetét és egy emlős állat belső szerveit. Az eddig talált hasonló maradványok 60 millió évvel fiatalabbak voltak.
A földtörténeti kréta korban élt Spinolestes xenarthrosus névre keresztelt emlős fosszíliáját a spanyolországi Las Hoyas lelőhelyen találták. Meglepően érintetlenül megőrződött az állat fedőszőrzete, aljszőrzete, sündisznóéhoz hasonlító gerince, egy fülcimpája, májának lágy szövetei, tüdeje, rekeszizma és bőrpikkelyei. Szőrének és gerincének mikroszkopikus szerkezete az emlősök fejlődéstörténetének legkorábbi ismert példái. A fosszíliában azonosított teljes szervi jellegzetességek alapján
meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy már 125 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok korában jól kialakult az emlősök sok alapvető jellegzetessége
– mondta Luo Zhe-Xi, a Chicagói Egyetem professzora, a Nature-ben megjelent tanulmány egyik szerzője.
A Spinolestes xenarthrosus az emlősök osztályának egyik fosszilis rendjéhez, az eutriconodontához tartozik. Hossza körülbelül 24 centiméter volt, és a becslések szerint 50-70 gramm súlyú lehetett, ez egy mai fiatal patkány súlyának megfelelő méret. A föld alatt lakhatott és rovarokkal, gilisztákkal táplálkozott.
A közép-kelet-spanyolországi Las Hoyas kőbánya buja növényzetű, vizenyős terület volt gazdag állatvilággal, 125 millió évvel ezelőtt, a korai kréta korban. Spanyol paleontológusok 1985 óta tanulmányozzák a térséget, ahol több száz fosszíliát találtak, köztük fontos madarak és dinoszauruszok kövületeit. 2011-ben az emlősállat kövületét a Madridi Autonóm Egyetem tudóscsoportja találta meg, amely a Bonni Egyetem és a Chicagói Egyetem szakembereivel működtek együtt a ritka példány tanulmányozásában.