A messzi-messzi Tarantula csillagköd mélyén, 160 000 fényévre a Földtől, két nagyon különös csillag él. Teljesen összemelegedtek, a szó szoros értelmében, ugyanis olyan közel vannak egymáshoz, hogy a fotoszférájuk szuperforró plazmája is összeér.
A VFTS 352 néven ismert párost a világ egyik legnagyobb csillagászati távcső-rendszere, a chilei Atacama-sivatagban álló Nagyon Nagy Teleszkóp (VLT) műszerei fedezték fel. Ezzel néztek be az űrbéli köd csillagformáló bölcsőjébe.
Drámai következményei lesznek ennek az űrbéli randinak. A két égitest együttes tömege 57-szer nagyobb a Napnál, és ez a legforróbb ilyen kettős, 40 000 Celsius-fokos felszíni hőmérséklettel.
A hasonló kettős csillagok általában egy kisebb és egy nagyobb csillagból állnak, és a nagyobb tömegű csillag anyagot szív el a partnerétől; vámpír csillagoknak is nevezik őket. A VFTS 352 esetében azonban teljes más a helyzet, két azonos tömegű csillag kering egymás körül, és egyikükről sem mondható el, hogy nagyobb mértékben feltankolna a másik plazmájából. Sőt, a csillagászok becslése szerint a plazmájuk körülbelül 30 százalékát megosztják egymással.
Most viszonylagos békében éldegél a két csillag, de ez nem lesz sokáig így. Vagy egy gyorsan forgó csillaggá fognak összeállni, vagy szupernóva lesz belőlük, és egy bináris fekete lyuk jön létre - mondta Leonardo A. Almeida, a brazíliai São Paulo Egyetem munkatársa, az Astrophysical Journal szaklapban kiadott tanulmány vezető szerzője.