Index Vakbarát Hírportál

Megfejtették Van Gogh napraforgóinak titkát

2015. október 29., csütörtök 08:41

Vincent van Gogh napraforgós festményeinek csodálatos sárgája gyorsan fakul. Most egy új eljárással fel tudják térképezni a festmény színeinek összetételét, és így meg tudják majd óvni a híres képeket a további károsodástól.

A hét napraforgós festményből négy van veszélyben, ezeket olyan festékkel festette Van Gogh, amelyet a 19. század második felében találtak ki. A sárga festék ólom(II)-kromátból áll, ami az ólom krómsavas sója. Vízben szinte oldhatatlan, cserébe mérgező hatású.

Van Gogh háromféle sárgát kevert, ezzel érte el az ismert színhatást. Az évtizedek alatt ezek a színek fakultak, változtak. A gond az, hogy nem tudni, melyik az eredeti és melyik a megfakult sárga.

Letizia Monico, a Perugia Egyetem kutatója egy új eszközt fejlesztett ki, amellyel megoldhatják a problémát. Egy hordozható spektrométerrel és egy röntgengéppel meg tudják állapítani, hogy a festmények egyes részein milyen elemek vannak. Ebből tudnak a festék összetételére következtetni, így rá tudnak jönni arra, hogy mely színeknél van veszély a további fakulásra.

A már bekövetkezett károkat nem tudják visszafordítani, de talán meg tudják előzni, hogy tovább romoljon a helyzet.

Rovatok