Magasságunk, immunrendszerünk, emésztésünk és bőrszínünk is megváltozott, amikor Európa területén elterjedt a földművelés. Az már a modern emberek tanulmányozásával kiderült, hogy a földművelés nyomot hagyott a génjeinkben, őseink csontjai azonban azt is elárulták, hogy mikor történtek nagy változások.
A korábbi tanulmányok csak a földben találta csontokra és más tárgyi leletekre hagyatkoztak. Az első ilyen európai maradványok 45 ezer évesek, és az itt élő modern emberek körülbelül 35 ezer éven át vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak. Nagyjából 8500 évvel volt egy bevándorlási hullám, és olyan emberek érkeztek, akiknek a dns-e a Közel-Kelet lakosságának génjeire hasonlít. Valószínűleg ők hozták be a kontinensre a földművelés tudományát. Körülbelül 4500 évvel ezelőtt a Jamnaja-kultúrához tartozó nomádok érkeztek Európa területére, az orosz sztyeppék felől.
David Reich, a Harvard orvosi karának génkutatója az 8500-2300 évvel ezelőtti korszakban élt 230 ember genomjában keresett genetikai változásokat, és az ősi dns-t a ma élő emberekével is összehasonlította. Eredményeit a Nature tudományos lapban publikálta.
Többek között azt mutatta ki Reich csapata, hogy bár a tej megemésztését segítő gének természetes kiválasztódással terjedtek el a populációban, ez nem akkor ment végbe, amikor a földművelés elterjedt, hanem csupán 4000 évvel ezelőtt.
A változások néha kellemetlen mellékhatással jártak. Az SLC22A4 gén például segítette egy aminosav megemésztését, de ugyanez a dns-szakasz növelte a hasfájást okozó irritábilis bél szindróma előfordulásának kockázatát is.
Reich megállapította, hogy az európai lakosság bőre egészen 9000 évvel ezelőttig fekete volt, és az Anatólia felől érkezők hozták be a világosabb bőrszínt. Később jelent meg egy új génvariáns, ami még világosabbá tette az itt élők bőrét. Ennek az oka is a táplálkozásban keresendő.
A világos bőr több D-vitamint termel az északabbra levő szélességi körökön, csakhogy a korai vadászó-gyűjtőgető emberek jól elvoltak a fekete bőrszínnel is. Reich szerint ők az elfogyasztott hússal kaptak elegendő vitamint. Elmélete szerint miután átálltak az emberek növényi élelmiszerekre, kivilágosodott a bőrük.
Az észak-európai emberek az anatóliai és jamnaja farmerektől nyerték a magas termetüket, de a földművelés megjelenése után a délebbre élők alacsonyabb növésűek lettek. Ennek a okát még Reich sem ismeri, de a kutatómunka folytatódik, és még több ősi genom elemzésével igyekeznek magyarázatot találni az emberi fejlődés titkaira.