Nagy horderejű bejelentés várható csütörtökön Washingtonban a gravitációs hullámok kutatásának legújabb eredményeiről – írja az MTI. Egyesek szerint komoly áttörést jelentő felfedezésről lehet szó; úgy gondolják, sikerült közvetlen bizonyítékot találtak az Albert Einstein által száz éve megjósolt jelenségre. A sajtótájékoztatón elhangzottakról a Magyar Tudományos Akadémia is hivatalos bejelentést tesz.
Einstein általános relativitáselméletében előrevetítette, hogy amikor nagy objektumok, például fekete lyukak vagy összeomlott csillagok ütköznek, gyorsulnak az űrben, akkor hullámfodrok áramlanak kifelé a térben és az időben: ezeket a hullámokat nevezik gravitációs hullámoknak.
A gravitációs hullámok létezését Albert Einstein 1916-ban jósolta meg, ám közvetlenül kimutatni még nem sikerült senkinek. Felfedezésük révén megfigyelhetővé válnának eddig megfigyelhetetlen jelenségek, mint például két fekete lyuk összeolvadása.
A gravitációs hullámok kutatásának fejleményeiről az amerikai National Science Foundation, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech), a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) és a LIGO (lézer interferométeres gravitációshullám-vizsgáló obszervatórium) Tudományos Együttműködés tagjai számolnak be közép-európai idő szerint csütörtök délután.
A világsajtóban már a bejelentés hírét is felkapták. Az izgalom tovább fokozódott, amikor januárban Lawrence Krauss amerikai elméleti fizikus a Twitteren azt írta, úgy tudja, közvetlen bizonyítékot találhattak a gravitációs hullámok létezésére, és már el is bírálták az ezzel foglalkozó tanulmányt. (Krauss nem vesz részt a kutatásban.)
A tudósok évtizedek óta keresik a gravitációs hullámokat, de eddig csak közvetett bizonyítékot találtak. A tér fodrozódása nagyon kicsi, ezért a hullámokat igen nehéz kimuatni. A folyamatosan fejlesztett LIGO-val amerikai kutatók közvetlen bizonyítékokat keresnek. A LIGO detektorait a Caltech és az MIT kutatói azért építették, hogy a Földet elérő gravitációs hullámok rezgéseit észleljék.
A detektorok közül az egyik a Louisiana állambeli Livingstonban, a másik a Washington állambeli Hanfordban van. Az adatokat nemzetközi összefogásban értékelik, az együttműködésben magyar csoport is részt vesz.