Először mérték fel, mennyire befolyásolják a szélfarmok a helyi időjárást. Az Environmental Research Letters című folyóiratban közölt tanulmány szerint a hatás olyan elenyésző, hogy nem érdemes aggódni miatta – írja az MTI.
„Jó ideje hallani aggodalmakat arról, hogy a szélparkok befolyásolhatják a helyi klímát” – idézte Stephen Mobbs-t, a tanulmány társszerzőjét, a Leeds-i Egyetemen működő Légkörtudományi Nemzeti Központ igazgatóját a BBC News.
A szakemberek egy 2005 óta működő dél-skóciai szélfarmon végeztek vizsgálatokat hőmérséklet- és páratartalom-mérő műszerekkel. A 18,6 négyzetkilométernyi területen több hónapon át karbantartási munkálatok folytak és a szélturbinák nem üzemeltek. A kutatóknak ezért egyedülálló lehetőségük nyílt annak összehasonlítására, hogy milyen klíma uralkodik a területen az 54 szélturbina pihentetése, valamint működtetése közben.
A szakember szerint a park üzemeltetésekor tapasztalt hőmérséklet-emelkedés még a legszélsőségesebb időjárási feltételek mellett sem volt több 0,2 Celsius-foknál és a szélfarm területére korlátozódott.
„Mivel sikerült pontosan felmérnünk a hatást, ezért azt is meg tudjuk mondani, hogy az olyan elenyésző, hogy nem érdemes aggódni miatta” –mondta Mobbs. Mobbs szerint a felhőmentes éjszakákon a talaj közelében a levegő lehűl, a nagyjából 70 méter magas szélturbinák tetejénél azonban pár fokkal melegebb van, ami teljesen természetes.
„Ha az ember bekapcsolja ilyenkor a turbinát, akkor az a hidegebb talaj menti levegő felé hajtja a felül lévő melegebb levegő egy részét. Ezzel egy időben persze a lenti hideg levegőt is feljebb hajtja. Ez a turbinák melegítő hatása. Valójában nem történik más, mint a levegő összekeverése” – magyarázta a szakember.