Egy kutatásban sikerült eltüntetni egerek friss emlékeit pusztán azzal, hogy felébresztették őket abban az alvásszakaszban, amiben az embereknél az álmokat létrejönnek, írja a BBC. Ez a szakasz az úgy nevezett REM (Rapid Eye Movement); egy éjszaka alatt 4-6 alvási ciklus van, egy ilyen ciklusnak van 5 szakasza, amelyből ez az egyik. Ilyenkor az agynak azon területei aktívak, amelyek a tanulásban, emlékezésben, gondolkodásban és a dolgok megszervezésében vesznek részt. Eddig is sejtették kutatók, hogy a REM szakasz fontos szerepet játszik abban, hogy a napi információkat hogyan alakítjuk át hosszútávon is elérhető emlékekké, de ezzel az új kutatással biztosabbnak tűnik ez a feltételezés, és egyértelművé teszi, hogy a REM fázist kell mélyebben vizsgálni az emlékezettel foglalkozó kutatások során.
A laboratóriumi vizsgálatban optikai lézerrel stimulálták az egerek agyát a REM fázisban, amik így elfelejtették az aznapi emlékeiket. Ezt úgy tesztelték, hogy a ketrecükbe beraktak tárgyakat az első napon, amiket az állatok alaposan megvizsgáltak, szaglásztak, aztán később, éjszaka a lézerrel felébresztették az egereket, amik így
Az eredmény egy újabb lépés a memóriazavaros, demenciában szenvedő emberek gyógyítása felé. Érdekes még, hogy a kutatást vezető harvardi kutató a magyar Kocsis Bernát. A tanulmánynak ezen a linken utánanézhet, aki beszéli az angol és a természettudományos nyelvet.