Egy rendkívüli mértékben fertőzött idős férfi a könnyeivel adhatta át a zikavírust a fiának - írja a MTI. A 73 éves férfit korábban prosztatarákkal kezelték, és Mexikóban csípte meg a betegséget terjesztő egyiptomi csípőszúnyog. 38 éves fia több mint 9 hónapja nem járt zikajárványos térségben, és nem volt szexuális kapcsolata olyan partnerrel, aki ilyen térségben járt volna. A fiú fertőzése 7-10 nappal az után jelentkezett, hogy a kórházban érintkezett apjával.
Emiatt gondolják azt a Utahi Egyetem kutatói, akik a New England Journal of Medicine című tudományos folyóiratban ismertették az esetet, hogy a vírus jelen lehetett a verejtékben és a könnyekben, amelyekkel a fiú védőkesztyű nélkül érintkezett.
A kutatók nem találtak egyértelmű választ arra, miért volt az apa ilyen súlyosan fertőzött, és miért terjedt át a vírus fiára ily módon, amit még sehol nem jegyeztek fel.
A kutatók szerint az eset azt illusztrálja, hogy a heves zikafertőzés kockázata szélesebb körű, mint korábban gondolták, és a fatális fertőzés kockázata fennáll a krónikusan betegek, kevésbé immunvédettek esetében. Emlékeztetnek arra, hogy bár ritka, de állatkísérletekben már kimutatták azt, hogy a fertőzés ép bőrön keresztül testnedvek érintésével átterjedhet.
A Washingtoni Egyetem orvostudományi karának kutatói a közelmúltban mutatták ki egérkísérleteikben, hogy a zikavírus életképes a szemben, és azonosították a könnyben talált vírus genetikáját. A szakemberek a Cell Report tudományos folyóirat szeptember 6-i számában írták le a zikafertőzés hatását egérmagzatok, -újszülöttek és kifejlett egerek szemére. Felfedezésük magyarázattal szolgál arra, miért lép fel szembetegség - köztük a látásvesztéssel járó uveitisz - egyes zikafertőzötteknél.