Fontos lépés a globális felmelegedés elleni küzdelemben, a párizsi klímaegyezmény elfogadása felé: az Európai Unió miniszterei pénteken Brüsszelben megegyeztek a történelmi jelentőségűnek remélt egyezmény ratifikálásában. Ezek után a párizsi egyezmény egészen közel jutott ahhoz, hogy minél hamarabb valóban életbe lépjen.
A miniszteri szintű jóváhagyás után az Európai Parlamenten a sor, ők a jövő héten fogják tárgyalni és minden bizonnyal ratifikálni az egyezményt. Ezt követően az összes tagállam parlamentjének is ratifikálnia kell még a párizsi vállalásokat.
Ma a tagállamok úgy döntöttek, hogy közös történelmet írnak, és közelebb hozzák minden idők első univerzálisan kötelező klímaváltozás-megállapodását
– mondta Jean-Claude Juncker bizottsági elnök.
A párizsi egyezmény a korábbi megállapodás értelmében azután lesz érvényes, hogy legalább 55 olyan ország ratifikálja azt, melyek együttesen legalább a globális károsanyag-kibocsátás 55 százalékáért felelősek. Az első feltétel 61 ország aláírásával már teljesült, a másodikhoz azonban további aláírókra van szükség, az eddigiek ugyanis csak 48 százalékot fednek le.
Korábban Kína és az Egyesült Államok – a világ két legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója – már ratifikálta a klímamegállapodást. Az EU-tagállamok várható csatlakozásával a megállapodás a korábban vártnál gyorsabban, még az év vége előtt életbe léphet. Erre néhány hónapja még kevesen számítottak.
A párizsi keretmegállapodás aláíró 195 ország vállalja, hogy a Föld légkörének felmelegedését 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, illetve folytatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.