Index Vakbarát Hírportál

Szárazföldön is terjed a BP-katasztrófa olaja

2016. november 16., szerda 17:00

A Deepwater Horizon 2010-es robbanásakor kiömlött kőolaj maradványait szárazföldi állatok által elfogyasztott madarak tollán és emésztőrendszerében is kimutatta egy louisianai kutatócsoport. 

A tengerparti veréb (Ammodramus maritimus) tollain és emésztőrendszerében találták meg a kiömlött olajból származó szenet - írja az MTI. Az Environmental Research Letters című tudományos lapban közölt tanulmány elsőként számol be arról, hogy a katasztrófa során kiömlött olaj bejutott a szárazföldi állatok táplálékláncába - írja a BBC News.

A tanulmány a tengerparti verebet és a louisianai mocsárvidék talajüledékét elemezte. A tudósok megvizsgálták a fertőzött üledéket és a Deepwater Horizon kémiai jellemzői után kutattak. Ezután tíz madár tollazatát és emésztőrendszerét alaposabban is elemezték, hogy kiderítsék, mennyire épült be az olaj a verebek szöveteibe.

Olaj a tűzre

A BP brit olajipari óriás Mexikói-öbölben lévő, Deepwater Horizon nevű olajkitermelő tornyán 2010 áprilisában robbanás történt, majd tűz ütött ki: tizenegy munkás meghalt, 1500 méteres mélységben heteken át áramlott nyersolaj és földgáz az öbölbe, becslések szerint mintegy 790 millió liter ömlött a vízbe.

Szakértők szerint az összes kiáramlott olaj 10-15 százaléka lesüllyedt a Mexikói-öböl fenekére. Ott bekerült a táplálékláncba és károsítja a halakat és korallokat. Mint Bonisoli Alquati, a kutatás vezetője a BBC Newsnak kifejtette:

kutatásuk rávilágít arra, hogy az olaj nem marad ott, ahol kiömlött.

Alquati szerint a jövőben a mélytengeri olajkitermelés kockázatelemzéseinél figyelembe kell venni mind a tengeri, mind a szárazföldi ökoszisztémákat, mivel rengeteg állat él a két rendszer elmosódó határán.

Rovatok