Index Vakbarát Hírportál

Evolúciós hiba a csípőfájdalom

2016. december 28., szerda 09:38

Elég sokan furdulnak az orvosokhoz csípő- és vállpanszokkal, és ez felkeltette az Oxford Egyetem ortopédiai, reumatológiai és mozgásszervi tanszékén kutató Paul Monk érdeklődését, és kíváncsi lett a gyakori panaszok okára. 

A tudósok megállapították, hogy a fájdalom oka az evolúció hibája, de azt is hozzátették, hogy

megfelelő fizioterápiával, és a helyes testtartás megőrzésével enyhíthetők a csontszerkezet hibái.

A kutatócsoport részletes CT-felvételeket készített a londoni Természettudományi Múzeumban, Oxfordban és a washingtoni Smithsonian Intézetben őrzött gyűjtemények 300 darabjáról.

A felvételekből háromdimenziós modellek adatbázisát hozták létre, hogy az egyes csontok alakjának évmilliók alatt bekövetkezett változásait megfigyelhessék - írja az MTI. A különböző fajoktól származó maradványok 400 millió év evolúciós fejlődését tárta fel előttük.

A változások akkor kezdődtek, amikor az ember elődei két lábra álltak.

A combcsont felső része, az úgynevezett combnyak szélesebb lett, hogy elbírja a többletterhet. Korábbi tanulmányok szerint minél vastagabb a combnyak, annál valószínűbb, hogy ízületi gyulladás alakul ki.

A meglévő adatok segítségével a tudósok előrevetítették, mi lenne a csontokkal 4 ezer év múlva, ha folytatódna az evolúciós irány. Ugyan sok a bizonytalanság, a modellek alapján a combnyak egyre szélesebb lesz, így a csípőízületi gyulladás is egyre többeket fog érinteni - mondta Monk.

A váll területének természetes rése, melyben az inak és a vérerek haladnak át, az évmilliók során egyre szűkebb lett. A kisebb helyen nehezebb az inak mozgása, ez magyarázhatja, miért fáj sokaknak, ha a fejük fölé kell emelni a karjukat - mondták a tudósok.

Rovatok