Egy japán kutatócsoport a világon elsőként próbálhatja meg a donorszemélytől nyert indukált pluripotens őssejtekből (iPS) növesztett retinasejt átültetését - írja az MTI. Az érett sejtekből indukált pluripotens őssejtekből az emberi szervezet többféle szövete fejlődhet ki.
A kutatócsoport már elkezdte toborozni a próbák résztvevőit, hogy az év első felében elvégezhessék az úttörő jellegű retinasejt-transzplantációt. A japán egészségügyi tárca a múlt héten adott engedélyt a klinikai kutatásra, amely segítheti a jövőben a szembetegségben szenvedők gyógyítását.
Ma egy ilyen beavatkozás nagyjából 100 millió jenbe (250 millió forintba) kerül, szóval sokat kell még tenni azért, hogy széles körben hozzáférjenek a betegek.
„A tanulmány az első jelentős lépés lesz a súlyos szembetegségek jövőbeni kezelésének irányába” - mondta hétfői kobei sajtótájékoztatóján Takahasi Maszajo, aki a Riken kutatóintézet részéről vezeti a klinikai próbát.
Az átültetést öt betegen tervezik végrehajtani, akik az úgynevezett nedves típusú időskori makuladegenerációban szenvednek. Ez a betegség a központi látás teljes elvesztésével járhat.
A Riken kutatóintézet szakemberei a Kiotói Egyetem iPS-sejtkészletéből növesztik a retinasejteket, és azokat egy kobei kórházban és az Oszakai Egyetemen fogják bejuttatni a betegek szemébe.
A Riken intézet tudósainak 2014-ben a világon elsőként sikerült retinasejtet átültetniük egy makuladegenerációban szenvedett idős nő szemébe, a retinasejteket azonban akkor a nő saját iPS-sejtjeiből növesztették.