A világon első alkalommal operáltak idegen bordaporcból készült füleket egy páciensre Törökországban, írja az MTI. A 22 éves Ümit Gül korábban 11 sikertelen műtéten esett át.
Gül fülkagylók nélkül született, de korábban hiába próbálták többször is az orvosok a fiú saját bordaporcából kialakítani a fülkagylókat, a beavatkozások végül mindig sikertelenek lettek. A rendellenesség miatt Gül depressziós lett, otthagyta az iskolát és öngyilkossággal is próbálkozott.
Végül édesanyjával Mehmet Mutaf plasztikai és rekonstrukciós sebészhez fordultak, akinek az anya azt javasolta, hogy használják fel az ő szöveteit. Az orvoslás történetében még sosem alkalmaztak az anotia (fületlenség) elnevezésű születési rendellenesség kezelésére olyan beavatkozást, amiben a betegen kívül más személy szöveteit használták fel.
A török orvos először a férfi mellkasbőre alá ültetett be egy darabot az édesanya bordáiból, hogy kiderüljön, miként reagál Gül teste az idegen szövetekre. Amikor egy év után is kedvezőek voltak a reakciói, az édesanyja hasüregéből kioperált bordaporcból formáltak egy pár külső fület számára, majd a gaziantepi egyetem orvosi karán újra megműtötték.
Az orvos elmondta, hogy büszke a sikeres beavatkozásra, ami más páciensek kezelése előtt is megnyithatja az utat.