Ausztrál tudósoknak sikerült olyan napfestéket létrehozniuk, ami a napenergiából és vízgőzből képes hidrogént - a legtisztább energiaforrást - előállítani. Az eredményeiket az ACS Nano oldalon publikálták.
A napfesték egy olyan festék, ami elnyeli a nap sugarait és eközben áramot termel. Mindezt persze borzalmas hatásfokkal, a fény-elektromosság átalakítás hatékonysága mindössze egy-két százalék, de kezdetnek nem rossz.
A tudósok azonban kifejlesztettek hozzá egy új anyagot, a molibdén-szulfidot, ami úgy viselkedik, mint a szilikagél: ezt különböző tasakoknál használják, elnyeri a nedvességet, és így a tasakban tárolt az étel, gyógyszerek vagy elektronikus berendezések szárazon tarthatóak. Azonban a molibdén-szulfid félvezetőként is funkcionál és mint katalizátor, elősegíti a víz hidrogénre és oxigénre való szétbontását.
Amennyiben a molibdén-szulfidot titán-oxid részecskékkel keverjük össze, akkor egy olyan napfény-elnyelő festéket kapunk, ami hidrogén üzemanyagot termel nedves levegőből és napenergiából. Ráadásul nem kell hozzá szűrt, tiszta víz, és a nagyon száraz, de vízközeli helyeken is használható.
A titán-oxid egy fehér pigment, ami már most gyakori alkotóeleme a falfestékeknek. Ez azt jelenti, hogy egy kis adalék az új anyagból, és a téglafal átalakul egy energiatermelő, üzemanyag-előállító ingatlanná
- mondta a kutatást vezető Torben Daeneke, az RMIT University tudósa.