Ötezer évvel ezelőtt élt szokatlanul magas és erős emberek maradványait fedezték fel régészek Kína keleti részén – írja az MTI.
A Santung tartományban feltárt sírokból előkerült csontok 1,9 méter és 1,8 méter magas emberekről árulkodnak, Fang Huj, a Santungi Egyetem munkatársa azonban hozzátette, hogy ez csupán a csontszerkezet,
amennyiben ez az ember tényleg létezett, akkor egészen biztosan magasabb volt 1,9 méternél.
A leletek a Csiaocsia nevű falunál kerültek elő, ahol 104 épület maradványait, 205 sírt és 20 áldozati gödröt tárnak fel. A romok a késő neolitikus Lungsan–kultúra idejéből származnak, azaz legalább négyezer évesek lehetnek.
Fang szerint a Sárga folyó középső és alsó szakaszán már ekkor is léteztek mezőgazdasági települések, ahol a fő gabonafajta a köles volt, a sírok egy részében talált csontok alapján pedig már disznót is tartottak. A rendelkezésre álló bőséges és változatos táplálékforrások vezethettek ahhoz, hogy az emberek fizikai felépítése megváltozott. Az "óriások" sírjai a többiekéhez képest is nagyobbak voltak, ami arra utal, hogy magas társadalmi ranggal bírtak, ezáltal megengedhették maguknak a jobb élelmet is.
A régészek szerint a házak romjai is arra engednek következtetni, hogy az ott lakók egészen kényelmes körülmények között éltek, többek közt például
Az is kiderült, hogy ötezer évvel ezelőtt ez a terület lehetett a mai Santung tartomány északi részének politikai, gazdasági és kulturális központja.
Santung tartomány lakói egyébként a magasságukat tartják az egyik legmeghatározóbb ismertetőjegyüknek, amit a hivatalos statisztikák is alátámasztanak, ugyanis 2015-ben egy itteni 18 éves férfi átlagmagassága durván 3 centivel volt több, mint az országos átlag. Érdekességként megemlíthető az is, hogy itt született a híres filozófus, Konfuciusz is, aki állítólag 1,9 méter magas volt.