Óriási szemétszigetet fedeztek fel a Csendes-óceán déli részén – írja az ausztrál 9news.
Az új szemétsziget létezése már korábban felmerült, de eddig vitatott volt. Most Charles Moore és csapata közvetlenül megerősítette a régióban folytatott hat hónapos expedíciójuk során. Moore fedezte fel a már jól ismert nagy csendes-óceáni szemétszigetet is a nyolcvanas évek végén. A mostani útjukat a ResearchGate nevű nyílt tudományos platformon dokumentálták.
A sziget kiterjedése 2,5 millió négyzetkilométer. Összehasonlításképp: ez többek között nagyobb, mint Mexikó, Szaúd-Arábia vagy – ha már szigetről beszélünk – Grönland területe.
Az szemétszigetek az óceán olyan területein alakulhatnak ki, amelyeket erős áramlatok vesznek körül, ezért könnyen beszippantják a vízben sodródó szennyeződéseket. Öt nagy ilyen terület, úgynevezett gyre található az óceánokon. Ha a szemét bekerül egy ilyen területre, szinte lehetetlen onnan kitakarítani, ezért a legjobb megoldás a megelőzés a kutatók szerint.
Más hasonló óceáni szemétszigetektől eltérően ez elsősorban nem nagyobb szemétdarabokból áll, hanem apró, gyakran mikroszkopikus méretű darabkákat tartalmaz. Csak ezekből olyan sokat hordtak össze a világ minden tájáról az óceáni áramlatok, hogy az már kisebb kontinensnyi méretűvé állt össze.
Borzasztó mennyiségű műanyagot fedeztünk fel
– mondta Moore, aki az első minták alapján arra tippelt, hogy az óceán déli részén talált új sziget nagyjából tíz évvel később alakulhatott ki, mint a korábban felfedezett északi szeméthalom.
Az szemétszigetek egyre súlyosbodó problémáját jól illusztrálja, hogy az ENSZ múlt hónapban tartott Óceánkonferenciáján a tudósok már arra figyelmeztettek, hogy az óceáni szemét össztömege 2050-re meghaladhatja az óceán halainak mennyiségét. Ez nemcsak azért probléma, mert utóbbiaknak egyre kevesebb helyük marad, hanem azért is, mert más tengeri állatokhoz hasonlóan könnyen le is nyelhetik az apró szemétdarabkákat.