Index Vakbarát Hírportál

Orvosi kamara: Legitimnek tekintjük a homeopátiás szereket

2017. október 6., péntek 13:15

Az Európai Akadémiák Tanácsadó Testülete (EASAC) szeptember 20-án kiadott egy állásfoglalást a homeopátiáról: nem bizonyított, hogy a módszer bármilyen betegség esetén hatékony lenne, és akár kártékony is lehet, ha a beteg emiatt nem vesz igénybe bizonyítottan hatásos orvosságot. Erre reagált legutóbbi ülésén a Magyar Orvosi Kamara (MOK) - írja az MTI. A köztestület nem vitatja az EASAC állásfoglalását, ám amíg jogszabályi változásra vagy a gyógyszerkönyv módosítására nem kerül sor, a forgalomba hozatalra engedélyezett homeopátiás szerek forgalmazását legitimnek tekinti.

Az orvosnak azonban komoly szakmai-etikai mérlegelésre van szüksége, ha egy hatásosságát nem igazolt termék javaslatát kérik tőle

– írja a kamara, külön kiemelve azokat az eseteket, amikor  a betegnek hatásos gyógyszerre lenne szüksége a gyógyuláshoz.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke az M1 aktuális csatornának a napokban úgy nyilatkozott, sem a magyar hatóságok, sem pedig a gyógyszerészeti kamara nincs abban a helyzetben, hogy betiltsák a homeopátiás szereket. Az Európai Bizottság alá tartozó szervezetnek van olyan döntési jogköre, hogy lépéseket tegyen - tette hozzá.

Tehát előbb az uniós gyógyszerkönyvnek kell változnia, majd pedig ezeket a változásokat vezetik át magyar megfelelőjébe - mondta a kamarai elnök.

Placebó a neved

Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének kiadott állásfoglalása szerint nincs meggyőző és reprodukálható bizonyíték arra nézve, hogy a homeopátiás készítmények bármilyen ismert betegséggel szemben hatékonyak volnának. A megfelelően ellenőrzött és igazolható bizonyítékok elemzése arra mutat, hogy a homeopátiás készítményeknek bármilyen állítólagos hatása a placebó-effektussal magyarázható.

Az állásfoglalás szerint a homeopátia valójában kártékony is lehet azáltal, hogy időlegesen vagy tartósan eltántorítja a betegeket a megfelelő, bizonyítékalapú orvoslás igénybe vételétől, valamint aláássa a betegek és a közvélemény tudományos bizonyítékokba vetett bizalmát.

Az EASAC az EU-tagállamok, valamint Norvégia és Svájc nemzeti tudományos akadémiái által létrehozott együttműködés, amely független, bizonyítékokon alapuló szakértői véleményekkel támogatja az európai szintű döntéshozatalt, és egyben az európai tudomány közös szószólójaként lép fel.

Rovatok