A Nabu természetvédelmi szervezet szerint jelentősen csökkent Németország madárállománya, a rendelkezésre álló adatok alapján ugyanis az 1998 és 2009 közötti időszakban 15 százalékkal visszaesett a költőpárok száma – írja az MTI.
Ez mínusz 12,7 millió költőpárt jelent, olyan gyakori fajokat is érint a probléma, mint a seregély és a házi veréb.
– mondta el Lars Lachmann, a szervezet szakértője az állományra vonatkozó adatok elemzése után. Lachmann szerint nagyon valószínű, hogy összefüggés van a rovarok és a madarak számának visszaesése között, mert szinte minden érintett faj rovarokkal eteti az utódait.
Olaf Tschimpke, a Nabu elnöke azt is hozzátette, hogy a drámai számok alapján szabályos madárkihalásról beszélhetünk és hiába sikerül nagy és ritka madárfajokat megőrizni célzott fajvédelemmel, a hétköznapi madarak állománya leromlik. Mint mondta,
a madaraknak a természetvédelmi területeken kívül a jelenlegi mezőgazdasági területeken nincs esélyük a túlélésre.
A természetvédők szerint a rovarok és a madarak állományának csökkenéséért is az intenzív mezőgazdaság a felelős, a német földművesek szövetsége szerint azonban az adatok becsléseken alapulnak és nem megfelelő a kiindulópontul szolgáló információk minősége sem.
Wolfgang Fiedler, a radolfzelli Max Planck Intézet kutatója szerint számos ok állhat a madarak eltűnése mögött, ezekért azonban elsősorban az ember a felelős. A kevésbé sokszínű élettér, a kevés búvóhely, a környezetkárosító mérgek és idegen anyagok mind szerepet játszhatnak ebben, de az is ide tartozik, hogy külföldön sokszor vadásszák a vonuló madarakat.
Fiedler azt is megjegyezte, hogy nehéz megjósolni a madarak elvesztésének következményeit, de annyi biztos, hogy egy ökoszisztéma annál kevésbé stabil, minél kevesebb eleme marad meg.
A tavasszal az Európai Unió által összegzett adatok szerint a mezőgazdasági területeken 1980 és 2010 között