Mindenféle betegség felismerésére alkalmas eszközt kifejlesztésén dolgozik Jennifer Doudna, aki részt vett a géntechnikai egyik forradalmian új módszere, a CRISPR génszerkesztés megalkotásában. Ugyanerre a módszerre épül a diagnosztikai eszköze, amivel teljesen átalakíthatja az egészségügyet.
A Mammoth Biosciences nevű biotechnológiai vállalat egy bankkártya méretű eszköz fejlesztésén dolgozik, melyet egy okostelefonon futó alkalmazással lehet összekapcsolni. A teszt képes lehet többek közt a malária, a tuberkulózis, a zika és sok más betegség kimutatására.
A CRISPR-módszer alkalmazási lehetőségei azonban messze túlnyúlnak az egészségügyön. Az agrágipar az állatok és a növények kórokozóinak kimutatására, a talajminőség vizsgálatára használhat fel egy ilyen eszközt, de még az olaj- és gázipar is ki tudná mutatni vele a korróziót okozó mikróbák jelenlétét - írja a Verge.
Eredetileg arra találták ki a Mammoth által is alkalmazott CRISPR-módszert, hogy pontosan tudják szerkszteni a dns-t. Ezt a módszert használják a baktérumok, hogy megvédjék magukat a vírusoktól, a tudósok pedig ennek a segítségével szeretnék kiszerkeszteni az emberi dns-ből a betegségeket okozó géneket.
A Mammothnak bőven elég a CRISPR azon tulajdonsága, hogy pontosan fel lehet ismerni vele a bizonyos vírusokra jellemző génszekvenciákat. Megfelelő enzimek hozzáadásával a CRISPR kiváló diagnosztikai eszközzé válik, és nagyjából úgy fog működni, mint manapság a terhességi tesztek.
Trevor Martin, a Mammoth vezetője azt ígéri, hogy a teszt pár éven belül megjelenik, és megfizethető lesz, bár a pontos árát még nem tudja megmondani.