Kínai eddig legnagyobb vadszámlálásán megállapították, hogy az élő kövületként ismert óriásszalamandrából már csak néhány maroknyi él a természetes élőhelyén.
A négy éven át tartó terepfelmérés során négy élőhelyen találtak egyedeket, ám a genetikai elemzés kimutatta, hogy azok nem őshonosak, tenyészetekből szabadulhattak ki - írja az MTI.
Ez a világ legnagyobb kétéltűje, a legnagyobb példányok 1,8 méteresek és 50 kilogrammot nyomnak
Nagyobb eséllyel találkozunk velük egy luxusétterem tányérján, mintsem a szabadban. Vadászatukat tiltják, ám a tenyészetekben milliószámra élnek. A kínai mezőgazdasági minisztérium támogatja az óriásszalamandrák szabadon engedését, ezzel viszont igencsak belekavarnak a természet rendjébe.
A különleges állat ugyanis nem egyetlen faj, mint nemrég megállapították, hanem legalább ötféle. Szabadon engedésükkor ezt nem veszik figyelembe, így kerülnek vissza a természetbe az adott területen nem őshonos egyedek. Ez még nagyobb kockázatnak teszi ki az állat fennmaradását.
A kínai tudományos akadémia kutatója, Csing Cse szerint az óriásszalamandra védelmi stratégiáját meg kell újítani - írja a MTI. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) úgynevezett vörös listáján a súlyosan veszélyeztetett fajok között tüntetik fel a különleges állatot.