A kelet-antarktiszi Totten-gleccser és a Moszkvai Állami Egyetemről elnevezett gleccsernél is jelentős tömegcsökkenést figyeltek meg az Irvine-i Kaliforniai Egyetem (UCI) kutatói. A két jégóriás összeomlása öt méternyi globális tengerszint-emelkedést eredményezne.
Az Amerikai Geofizikai Unió (AGU) folyóiratában közölt tanulmány szerint 2002 áprilisa és 2016 szeptembere között a két gleccser együtt nagyjából 18,5 milliárd tonna jeget veszített évente. Ez 0,7 milliméternyi globális tengerszint-emelkedést okozott. Az UCI kutatói a NASA műholdképei, illetve regionális légköri klímamodellek alapján vizsgálták a Totten és a Moszkvai Állami Egyetem gleccsert, megállapítva, hogy mindkettőt súlyosan veszélyezteti a klímaváltozás.
Az Antarktika nagyjából kétharmadát kitevő kelet-antarktiszi régióról eddig úgy vélték a szakértők, hogy ezt a térséget kevésbé fenyegeti az éghajlatváltozás, mint a nyugat-antarktiszi és az Antarktiszi-félsziget sérülékeny jégtakaróit. A kutatók szerint mindkét gleccsert veszélyezteti a melegedő óceánvíz, és mindkettő befolyásolhatja a jövőbeli globális tengerszint-emelkedést.
Ez a tanulmány rávilágít arra, hogy a kelet-antarktiszi gleccserek épp olyan fontosak a jövőnk szempontjából, mint a kontinens nyugati részén lévő társaik.
– mondta Eric Rignot, az egyetem munkatársa.
Isabella Velicogna, a tanulmány társszerzője szerint a kelet-antarktiszi gleccserek tanulmányozása azért bonyolult, mert itt sokkal nehezebb észlelni a változást, mint a nyugat-antarktiszi gleccsereknél. A szakember szerint a világ ilyen távoli pontján a műholdak sokat segítenek a kutatóknak a gleccserek evolúciójának megértésében.
(MTI)