A házi kedvencünk ürüléke károsabb lehet, mint gondoljuk: nemcsak esztétikai jelentőséggel bír, hanem súlyosan szennyezi is a környezetet.
Nagy eséllyel szennyező lehet a környezetre a nagymértékű kutyaürülék és -vizelet, amelyet a természetben hagyunk.
egy kutatás kimutatta, hogy a kutyákat sétáltatva évente átlagosan 11 kg nitrogént és 5 kg foszfort hagyhatunk hátra magunk után hektáronként.
Ennek a szennyezésnek a mértéke megegyezik a mezőgazdaságból, az iparból és a közlekedési füstökből származó károsodással, ami 5–25 kg nitrogént jelent – tehát a kutyaürülék és a vizelet hatása jelentős.
Ennek ellenére sok kutyasétáltatónak az a benyomása, hogy kedvence ürülékét teljesen ártalmatlan a természetben hagyni. Pieter de Frenne, a kutatás vezetője és a Genti Egyetem professzora is megdöbbent az eredményeken.
Természetesen számos jótékony hatása van a természetben való sétáknak, mind fizikailag, mind pszichológiailag, de túl nagy mennyiségű tápanyagot visz be a földbe
– mondta.
A Plantlife brit természetvédelmi szervezet arra figyelmeztetett, hogy a nitrogénszennyezés az egyik legnagyobb fenyegetés vadon élő növényeinkre, zuzmóinkra és gombáinkra, de mégis keveset teszünk ellen.
A Wildlife Trusts szervezet egy vezetője szerint a kutyapiszok olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek károsíthatják az élőhelyek ökológiáját. A szakértő kihangsúlyozta, hogy bárhol is sétáltatja az ember a kutyáját, fontos, hogy felvegye, zsákba gyűjtse és szemeteskukába dobja az ürüléket.
(via independent.co.uk)