A nácik elvitték, a család kerestette, 76 évvel később lett meg az elrabolt kép.
Caspar Netscher holland portré- és zsánerfestő volt a 17. században, akinek specialitása a finom keleti kelmék, brokátok, selymek valósághű ábrázolása. 1683-as festményét, a Steven Wolters portréját a második világháború alatt vitték el a nácik Charlotte Bischoff van Heemskerck családjától.
A most 101 éves asszony visszakapta a művet, és azt tervezi, jövő hónapban aukción értékesíti a londoni Sotheby’s aukciósház segítségével. George Clooney-nak tetszene a regényes történet – gondoljunk csak a 2014-es Műkincsvadászokra, ami Clooney producerkedésével, rendezésével és főszereplésével készült.
Charlotte Bischoff van Heemskerck apja, Smidt van Gelder Arnhemben, Hollandia keleti részén élt, és a gyerekkórház igazgatójaként dolgozott. Legkedvesebb hobbija a művészeti galériák látogatása és festmények vásárlása, képgyűjteménye 25 műből álló kollekcióra rúgott, amit főleg régi holland mesterek képei alkottak.
Az egyik festmény, a Steven Wolters portréja a családi ház étkezőjében lógott, közvetlenül a fiatal Charlotte széke mögött. Amikor 1940-ben Németország megtámadta Hollandiát, Smidt van Gelder, hogy biztonságba helyezze féltett képeit, 14 legkedveltebb alkotását az arnhemi Amsterdam Bankba vitte, és betette egy széfbe.
Négy évvel később szövetséges csapatok landoltak Arnhemtől északra, és a holland hidak megkaparintásával akarták elfoglalni a Ruhr-vidéket, ez volt a kudarcra ítélt Market Garden-hadművelet, amiből a legnagyobb sztárokkal forgatott filmet Richard Attenborough (Sir Sean Connery, Michael Caine, Robert Redford, Sir Anthony Hopkins és még sorolhatnánk, de Clooney még csak 16 éves volt). A szövetségesek két hét alatt elvesztették embereik háromnegyedét, és visszahúzódtak. A német csapatok kiürítették Arnhemet, és amit tudtak, elvittek. Kifosztották az Amsterdam Bank trezorait is, így persze Smidt van Gelder 14 értékes festményére is rátették a kezüket.
A háború után a holland hatóságok felkutattak nyolc festményt, és vissza is adták őket Smidt van Geldernek, de további hatról semmilyen információjuk nem volt.
Bischoff van Heemskerck évekig kerestette ezeket a darabokat, különösen a Steven Wolters portréját. Egyszer a festmény 17. századi másolatára is rálelt, de hiába örült neki, az csak hamisítvány volt.
A londoni székhelyű Commission for Looted Art in Europe nonprofit szervezet is az eltűnt portré nyomába eredt. Ők tudták meg, hogy a festmény az ötvenes években felbukkant egy düsseldorfi galériában, majd 1969-ben Amszterdamban árverésre bocsátották. 1971-ben egy német gyűjtő vásárolta meg. A szervezetnek sikerült kapcsolatba lépnie a magánszeméllyel, aki 2021-ben visszaadta a portrét Bischoff van Heemskercknek.
Bischoff van Heemskerck azért döntött a festmény eladása mellett, mert családjában szeretné szétosztani a befolyó összeget, mint mondta, soha nem érezte úgy, hogy a kép csak az övé, a családhoz tartozik. Apja 1969-ben meghalt, 5 testvérének viszont összesen 20 gyereke, unokája van, akik mind részesülhetnének a pénzből.