A tudósok két távoli világból álló új naprendszert találtak, amely idegen élet otthonául szolgálhat.
A két bolygó egy LP 890–9 nevű kis, hűvös csillag körül kering. Ez a második leghűvösebb csillag a TRAPPIST–1 után. A rendszer egyik bolygója LP 890–9b néven ismert, és mindössze 30 százalékkal nagyobb, mint a Föld. Olyan közel van ehhez a hűvös csillaghoz, hogy egy év mindössze 2,7 napot vesz igénybe.
A naprendszernek van egy másik, teljesen ismeretlen bolygója is, amely a tudósoktól az LP 890–9c nevet kapta. Ez a bolygó hasonló méretű, mint az első – 40 százalékkal nagyobb, mint a Föld –, de hosszabb, egy év, 8,5 nap alatt teszi meg az utat a csillag körül.
Az új kutatást a Speculoos – lakható bolygók keresése ultrahideg csillagok körül – nevű földi távcsövekkel végezték. Az LP 890–9-hez hasonló, nagyon hideg csillagok esetében szükség van az ilyen típusú követőmegfigyelésekre, mert az űrteleszkópok nehezen tudják kiszúrni őket.
A tudósok abban a reményben kezdték meg az új megfigyeléseket, hogy megerősítik az első bolygó létezését, amelyet először a NASA Tranzit Exobolygó-felmérő Műholdja szúrt ki, amely a Naprendszeren kívüli bolygókat keresi – írja az Independent. A megfigyelések során azonban a második bolygót is megtalálták.
Ez utóbbi bolygó a csillag „lakhatósági zónáján” belül van, ami azt jelenti, hogy sem túl meleg, sem túl hideg az idegen élet számára.
A lakhatósági zóna egy olyan fogalom, amely szerint egy Földhöz hasonló geológiai és légköri viszonyokkal rendelkező bolygó felszíni hőmérséklete lehetővé teszi, hogy a víz évmilliárdokig folyékony maradjon
– mondta Amaury Triaud, a Birminghami Egyetem exobolygó-kutató professzora, a második bolygó felfedezéséhez vezető megfigyeléseket tervező Speculoos munkacsoport vezetője.