Novemberben 18-áról 19-ére virradóan várhatóan egy látványos kitörést produkál a Leonidák meteorraj, aminek eredményeként akár óránként száznál is több hullócsillagot figyelhetünk meg a hajnali égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Bár a Leonidák meteorraj rendszerint nem szokta sok hullócsillaggal gazdagítani az eget, mégis nagyon híres, mert 33 évente jelentős kitöréseket produkál. A következő ilyen nagy kitörés 2032-ben várható. A kutatások szerint azonban a raj egy régi porfelhője idén is eltalál minket, így becslések szerint akár
több mint száz hullócsillagot is várhatunk óránként.
Meteorokat, avagy hullócsillagokat akkor láthatunk, ha egy porszemcse vagy kisebb kődarab nagy sebességgel belép a Föld légkörébe, és a közegellenállás miatt lefékeződve a levegő molekuláit fénylésre gerjeszti.
A Leonidák az 55P/Tempel-Tuttle üstökös nyomában alakult ki, amelynek pályáján évente egyszer áthalad a Föld. A meteorraj minden évben október 20. és november 30. között van földközelben. Névadója az oroszlán csillagkép (Leo), mivel a csillaghulláskor látszólag ezen csillagkép felől érkeznek a meteorok.
Felidézték, hogy 1733-ban a Tempel-Tuttle váratlanul egy nagy porfelhőt fújt le magáról, és ez a kilenc keringéssel ezelőtt levetett felhő idén éppen összetalálkozik a Földdel. Ezáltal
sűrű üstökösporfelhőbe száguld bele a Föld, ami sok szép hullócsillagot eredményezhet az égen.
A csillagászok szerint a mostani kitörés nem lesz olyan nagy, mint az 1833-as volt. Akkor a becslések szerint legalább százezer meteor szaladt át az égbolton egy óra alatt, és valószínűleg a rendszeres, 33 évenkénti kitöréseknek sem ér a nyomába. Ugyanakkor a rajra jellemző óránkénti 15-20 meteor helyett most az optimista becslések szerint akár 200-300-at is láthatunk, ami a nyári Perseidák gyakoriságának a kétszerese.
A csillagászok szerint a 200-as szám egy felső becslés, ugyanis ennyit akkor láthatnánk, ha a fejünk felett helyezkedne el a radiánspont. „Szerencsére egészen magasan lesz a horizont felett ez a pont most is, hajnalra a 60 fokot is eléri. De így is potyoghatnak olyan hullócsillagok, amelyek a mi láthatárunk alatt villannak fel. Mindezzel együtt is bizonytalanok az előrejelzések, így nem szabad csüggedni, ha látványos kitörés helyett egy átlagos leonida maximumot látunk csak” – olvasható a csillagvizsgáló honlapján.
Egy 2020-as csillaghullásról a következő felvétel készült, amely alapján elképzelhetjük, milyen látványos égi jelenségre lehet számítani legközelebb:
A Leonidák raj szokásos maximuma hajnali 1 óra körül várható. A porfelhővel való ütközés és így a meteorkitörés maximumát azonban reggel 7 és fél 8 között várják a csillagászok, amikor hazánkban már felkel a nap. Ennek ellenére, mint írják, nem reménytelen a megfigyelése, a meteorkitörés eleje hajnalban jó eséllyel látható lesz.
A csillaghullást szabad szemmel a napkelte előtti órákban, körülbelül hajnali fél 5 és fél 7 között érdemes megfigyelni, déli–délkeleti irányban olyan helyről, ahol az égboltot nem takarják fák és egyéb tereptárgyak.
A Svábhegyi Csillagvizsgálóban a pénteki, november 18-ai estét ennek a rajnak szentelik. Bár este csak a raj alapaktivitásában gyönyörködhetnek a látogatók, sok érdekességet tudhatnak meg a meteorokról, és kézbe is foghatnak válogatott példányokat.